تعطیلات – افسردگی و تشویش بعد از تعطیلات

مصاحبه شغلی و اشتباهات مصاحبه کنندگان شغل
۱۳۹۷/۰۸/۱۲
موفقیت – قوانین بزرگان دنیا در مسیر موفقیت
۱۳۹۷/۰۹/۰۸

تعطیلات – افسردگی و تشویش بعد از تعطیلات

تعطیلات

هر کسی در زندگی خود به استراحت و تعطیلات نیاز دارد. پس گاهی لازم است از دفتر کار خود بیرون بزنیم و مدتی را به تفریح و گردش اختصاص دهیم؛ اما در اکثر اوقات، بازگشت از تعطیلات روند سختی دارد و ممکن است بعد از آن دچار افسردگی شویم.

قطعا شما هم این احساس را تجربه کرده‌اید؛ احساس ناراحتی و تشویش از اینکه می‌بینیم روزهای خوش تعطیلات به پایان رسیده و باید به محل کار برگردیم. اغلب اوقات، این احساس طبیعی است؛

اما در چه مواردی این احساس طبیعی نیست؟ در چه زمانی، این احساس اضطراب و ناراحتی نشان می‌دهد باید در شغل‌مان تغییراتی ایجاد کنیم؟

دکتر دیوید بالرد، مدیر بخش اصلاحات سازمانی انجمن روانشناسی آمریکا، در پژوهش سال ۲۰۱۸ این مرکز درمورد کار و سلامتی، به بررسی نگرش کارمندان آمریکایی درباره‌ی تعطیلات پرداخته است.
به عقیده‌ی بالرد، تعطیلات برای بیشتر افراد مفید است. اغلب کارمندان وقتی از سفر و تعطیلات برمی‌گردند، با استرس کمتری مواجه هستند، انگیزه‌ی بیشتری دارند و کیفیت کار و بهره‌وری‌شان افزایش یافته است.
بالرد می‌گوید: «اما این نتایج مثبت، تقریبا برای دو سوم از کارمندان، بعد از برگشت به کار و در عرض چند روز از بین می‌رود.»

بالرد می‌گوید: «وقتی کارمندان به محل کار برمی‌گردند و با حجم زیادی از کارهای انجام‌نشده رو‌به‌رو می‌شوند، تاثیر مثبت تعطیلات را با سرعت بیشتری از دست می‌دهند. اگر حین اتمام تعطیلات، مدام نگران این مساله باشید؛ زمان استراحت‌تان از دست می‌رود و زمانی که باید در حال بهبود یافتن و استرس‌زدایی باشید؛ ذهن‌تان به سوی کار کشیده می‌شود.»

اکنون چه کاری باید انجام دهیم؟ به عقیده‌ی بالرد، سه مرحله‌ی زیر باید طی شود:

برنامه ریزی
کاهش استرس در زمان تعطیلات
ادامه‌ی کار با آرامش ذهن

اکنون سه مرحله را زیر ذره‌بین می‌بریم:

برنامه‌ریزی

بالرد می‌گوید: «باید برنامه‌ی دقیقی برای خود ترتیب دهید که به شما بگوید وقتی در تعطیلات هستید، چه کارهایی باید انجام دهید، چه کسی وظایف‌تان را انجام دهد، چه کارهایی باید در آن زمان انجام شود و چه کارهایی را می توان در زمان دیگری انجام داد؟ علاوه بر آن، باید به همکاران‌تان بگویید چقدر در دسترس آنها خواهید بود.»
با برنامه‌ریزی قبلی، فکر کردن به کارهایی که باید بعد از تعطیلات انجام دهید نیز استرس‌زا نخواهد بود.

کاهش استرس حین تعطیلات

بنا بر مطالعات، برای کاهش استرس و بازیابی انرژی، باید در دوره‌های زمانی مشخص، نه کار کنیم و نه به کار فکر کنیم. بهتر است در این زمان به انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش مانند مطالعه یا مدیتیشن، یا فعالیت‌های مهیج مانند گردش در طبیعت یا مسافرت به یک شهر جدید، بپردازید. این فعالیت‌ها شما را از استرس رها می‌کند.

تعطیلات

به آرامی به کار برگشتن

بعد از برگشت به محل کار، خود را با انبوهی از کارها مواجه نکنید. در ابتدا با کارهای جزئی مانند خواندن ایمیل‌ها شروع کنید و چند بار در طول روز استراحت کنید.

نکته‌ی مهم این است که تعطیلات قرار نیست در زندگی ما معجزه کند. نباید این تفکر را داشته باشید که اگر یک هفته استراحت کنید، بعد از بازگشت، تمام مشکلات‌تان حل خواهد شد.

بالرد می‌گوید: «خیلی مهم است در هفته‌ی کاری عادی خود و در طول روز کاری‌تان، از فعالیت‌های استرس‌زا دست بکشید. نباید فکر کنید با هر ۶ ماه یک بار تعطیلات رفتن، حال‌تان خوب می‌شود.»
باید به دنبال راه‌هایی برای استراحت و بازیابی قوای بدنی‌تان باشید و خیلی به تعطیلات امیدوار نباشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *