تشویق کردن کودک-دام هایی که بر سر راه تشویق کودکمان پهن شده است

سلامت مغز
سلامت مغز-روش مناسب برای پیشگیری از تحلیل بافت مغز
۱۳۹۶/۱۲/۰۱
شکست عشقی
شکست عشقی – سندرم قلب شکسته چیست؟
۱۳۹۶/۱۲/۰۳

تشویق کردن کودک-دام هایی که بر سر راه تشویق کودکمان پهن شده است

تشویق کردن کودک

وقتی پدر و مادر برای تشویق کردن کودک خود مرتبا از واژه باهوش و نابغه استفاده می کنند عملا دارند او را بی حس می کنند. شاید در روزهای اول شنیدن مکرر این کلمات از زبان پدر و مادر برای کودک جذابیت داشته باشد اما به مرور به یک اتفاق تکراری و حوصله بر تبدیل خواهد شد و کودک انگیزه ای برای یادگیری بیشتر نخواهد داشت چون به طور مرتب به او القا می شود که او از هر نظر عالی و کامل است و هر موجودی که عالی و کامل است دیگری نیازی به آموختن و یادگیری بیشتر در خود نخواهد دید.

تاثیر کلمه ی باهوش و نابغه بر تربیت کودک

در واقع ما با کلمه باهوش و نابغه حسی از اشباع شدگی در خود می یابیم درست مثل لیوانی که لبالب شده است و دیگر گنجایشی برای پذیرش آب بیشتر در خود نمی بینیم. واژه هایی مثل باهوش، نابغه و جملاتی از این دست که “تو همیشه اول هستی” و “تو همیشه درست فکر می کنی” و “تو هیچ وقت اشتباه نمی کنی” در واقع محرک هایی انگیزه کُش هستند و با القای حس اشباع شدگی کودک را به سمت بی حال شدن برای آموزش بیشتر و تصحیح رفتارهای اشتباه خود می کشانند.

تشویق کردن کودک

 

تشویق کردن کودک و رابطه ی آن با بالا رفتن میزان خودبزرگ پنداری و خودشیفتگی او

حس دوم و مهمی که به عنوان یک دام بزرگ بر سر راه تشویق کردن کودک ما پهن شده این است که اگر ما به صورت آگاهانه و به اندازه ودرست از این اهرم تشویقی بهره نبریم دیر یا زود کودکان خود را در معرض توهم قرار خواهیم داد.

درست مثل یک بچه گربه ای که به آینه نگاه می کند و خود را در آینه یک شیر بالغ و نر می یابد کودکان ما نیز دچار حالاتی از خودبزرگ پنداری و خودشیفتگی خواهند شد. آن ها انتظار دارند در آینده هم رفتار مشابهی با آنان صورت گیرد و هر کار کوچکی که از آن ها سر می زند برایشان مراسم بزرگداشت بگیرند چون در کوچکی به آن ها القا شده که نهنگ به قلاب شان افتاده در حالی که آنچه به قلاب شان افتاده بوده یک ماهی کوچک کلیکا بوده تازه آن را هم پدر و مادر یواشکی به قلاب وصل می کرده اند.

تشویق کردن کودک

 

تشویق کردن کودک و رابطه ی آن با بالا رفتن میزان اعتماد به نفس

به عنوان یک پدر و مادر ،خوب است که با تشویق کردن کودک به فرزند یا فرزندان خود حس خوبی بدهیم و در آن ها اعتماد به نفس به وجود بیاوریم، خوب است که آن ها خود را محترم و ارزشمند  حس کنند اما ممکن است روش های ما در این باره به اندازه کافی کارآمد نباشد.

ممکن است تشویق کردن کودکان به روشی که ما برای پرورش اعتماد به نفس در ذهن یک کودک در پیش گرفته ایم در نهایت به نابود کردن اعتماد به نفس کودک منجر شود چون او در بیرون و در مواجهه با واقعیت های جامعه بیرون به مثابه بادکنکی خواهد بود که با اولین تماس در شلوغی ها و ازدحام های جامعه بادش خواهد خوابید یا خواهد ترکید.

اما اگر پدر و مادری کودک خود را به گونه ای تربیت کرده باشند که فربهی که زیر پوست و گوشتش رفته یک فربهی الکی و دلخوشکنکی و باری به هر جهت نباشد هیچ سوزنی نمی تواند آن حجم عزت نفس و اعتماد به نفس را از کودک و نوجوان و فرزند ما بگیرد چون آن اعتماد به نفس حقیقتا در وجود او نهادینه شده است.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *