مسئولیت پذیری کودکان و جلب همکاری آنها

موفقیت کودکان
موفقیت کودکان مدیون آموزش خوب شکست خوردن
۱۳۹۶/۰۶/۰۲
تنبیه کلامی کودکان
تنبیه کلامی سم خطرناک تربیت کودکان می باشد
۱۳۹۶/۰۶/۰۳

مسئولیت پذیری کودکان و جلب همکاری آنها

مسئولیت پذیری کودکان

همه ما فکر می‌کنیم کودکان نمی‌توانند به خوبی در کارهای منزل با ما همکاری کنند. اما دادن حتی کوچکترین وظیفه و مسئولیت باعث به‌وجود آمدن عادات خوب کاری در وی و مسئولیت پذیری کودکان در آینده خواهد شد. به علاوه دادن یک فعالیت ساده در منزل، این حس را به کودکتان می‌دهد که او هم جزئی از خانواده‌ است و شرکتش در این امور مهم و ارزشمند است.

مسئولیت پذیری کودکان

 

تکنیک هایی برای بالا رفتن سطح مسئولیت پذیری کودکان

مسئولیت ساده به کودک بدهید که مناسب سن اوست ، چون کودک هنوز توانایی شناختی کافی برای انجام دادن وظایف بزرگ را کسب نکرده است. برای مثال تمیز کردن اتاق خودش یا کمک به جمع کردن اسباب‌ بازی‌های خود یا جمع کردن لباس‌ها. گاهی اجازه همکاری کودک با خود را بدهید چون کودکان از این که مثل پدر یا مادر خود باشند لذت می‌برند.

دستور‌العمل‌های کاری را برای بالا رفتن سطح مسئولیت پذیری کودک به او بگویید: یعنی نحوه انجام دادن کاری را که به او واگذار می‌کنید، توضیح دهید و به عبارتی کودک را توجیه کنید.

طوری مراقب کارش باشید که هنگام انجام مسئولیت های خود متوجه حضور شما نباشد و هرگز تلاش‌های او را کوچک نشمارید.

به جای گفتن «نه، این درست نیست» از جمله «بهتر است یا من دوست دارم» استفاده کنید.

وقتی خودتان کاری می‌کنید، کودک را صدا بزنید تا در کنار شما باشد. او این کار را یاد خواهد گرفت. و این بزرگترین محرک برای مسئولیت پذیری کودکان است تا به انجام دادن کارهای عادی و روزمره بپردازد.

مسئولیت پذیری کودکان

با او در کارها همکاری کنید و اجازه دهید کودک، حمایت شما در کارها را احساس کند البته نه به صورت دخالت مستقیم.

همیشه انتظار همکاری نداشته باشید. هیچ بچه‌ای، هر وقت که پدر و مادر بخواهند، با رضایت کامل مشغول به انجام دادن مسئولیت خود نمی‌شود مخصوصاً بچه‌های ۲ تا ۳ ساله.علاوه بر این به یاد داشته باشید که در این سنین و یا بالاتر، وظایف به صورت کامل بوسیله بچه‌ها اجرا نخواهد شد. لازم نیست همه مسئولیت را یکباره به کودک یاد دهید. زمان را در نظر بگیرید.

 

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *