هوش هیجانی و پنج راهکار اساسی برای ارتقاء آن در فرزندان

شکست عشقی
شکست عشقی – سندرم قلب شکسته چیست؟
۱۳۹۶/۱۲/۰۳
احترام گذاشتن
احترام گذاشتن در ایران و کشورهای خارجی ( مکث، تعجب، تعظیم! )
۱۳۹۶/۱۲/۰۷

هوش هیجانی و پنج راهکار اساسی برای ارتقاء آن در فرزندان

هوش هیجانی

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان در مورد احساسات و هیجانات با او صحبت کنید.

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان در مورد هیجانات غمگینی، شادمانی، خشم، ترس و باقی هیجانات برای فرزندتان توضیح بدهید. به فرزند خود یاد بدهید که اولاً این هیجانات را در خود تشخیص بدهد و بعد برای آنها اسم بگذارد. شما هنگامی که او بسیار کوچک است می توانید برایش هیجانات را تشریح و تفکیک کنید؛ به عنوان مثال با گفتن این که: «تو عصبانی به نظر می رسی. صورتت قرمز شده و دستانت را مشت کرده ای»
و هنگامی که او بزرگتر می شود، می توانید با او در مورد چگونگی مدیریت هیجاناتش صحبت کنید. به او بیاموزید که چطور غمگینی را سپری کند، با ناامیدی کنار بیاید، خشمِ خود را آرام کند و شادمانی اش را حفظ کند. او مادام العمر از چنین شیوه ای بهره مند خواهد شد.

هوش هیجانی

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان تمامی هیجانات را بپذیرید و به آنها اعتبار بدهید.

منظور چیست؟ اغلب، ما به عنوان والد دوست داریم فقط هیجانات مثبت را در فرزندانمان ببینیم. خشم آنها ما را عصبانی می کند، غمگینی آنها باعث نگرانی ما می شود، بنابراین دوست داریم این احساسات بد سریع از بین برود. ما تمایل داریم آنها را همواره خوشحال ببینیم، اما واقعیت این است که موجودات آدمی همواره هیجانات مثبت را تجربه نمی کنند و احساسات منفی بخش ضروری زندگی سالم است.

برای کودک شما، این امرِ بسیار مهمی است که بیاموزد تمامیِ هیجانات طبیعی است و تجربه کردنشان سالم است. البته او قطعاً نیاز دارد که آموزش ببیند که تمامی رفتارها مورد قبول نیستند (به عنوان مثال او نمی تواند اشیاء را پرتاب کند چرا که عصبانی است)، اما اینکه احساس خشم می کند قابل پذیرش است.

در نتیجه احساساتی که باعث ناراحتی شما می شود را رد نکنید، بلکه سعی کنید در کنار فرزندتان باشید. اغلب، آنها فقط نیاز دارند که بدانند شما به آنها گوش می کنید و آنها را درک می کنید.

هوش هیجانی

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان امکان بازی هایی را برای فرزندانتان فراهم کنید که باعث رشد هوش هیجانی شان می شود.

لیست بلندبالایی از هیجانات وجود دارد که بایستی در خانه روی آنها کار کنیم و به فرزندان آنها را آموزش بدهیم. نشان دادن و نقش بازی کردنِ هیجانات با بدنتان و حالات مختلف چشم، بینی و دهان و همچنین توسط عروسک یا اسباب بازی های دیگر، یک روش عالی برای ساخت هوش هیجانی است. با نشان دادن صفحات کتاب ها و مجلات به کودکان و توضیح و سئوال در مورد اینکه الان این صورت چه احساسی را نشان می دهد، به آنها بیاموزید که هیجانات با هم متفاوتند.
یک سری ابزار و اسباب بازی های پیشرفته نیز برای ساخت هوش هیجانی کودکان وجود دارد،

هوش هیجانی

برای کاربران خارج از ایران اسباب بازی های Meebie و Kimochi را پیشنهاد می دهیم

و برای کاربران داخل ایران، “کارت های دنیای خرس های کوچولو” ساخته ی #دکتر_علی_صاحبی (ناشر: #سایه_سخن) را به همگی والدین، و همینطور معلمین و مربیان مهدکودک توصیه می کنیم.

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان از تعارضات به عنوان فرصتی برای آموزش مهارت های حل مسأله استفاده کنید.

هنگامی گه فرزندتان به عنوان مثال با خواهر یا برادرش درگیر شده اند یا با هم اختلاف پیدا کرده اند، به جای مداخله در دعوا و یا خاتمه دادن به بحث، به او بیاموزید به دنبال یک راه حل برای این مسأله باشد؛ «من می فهمم که تو الان ناراحتی چون برادرت می خواد درست با همان چیزی بازی کنه که دستِ توست. به نظرت چطور می شه این مسأله رو حل کرد؟»

و اگر کودکتان هیچ راه حلی را پیشنهاد نمی دهد، تعدادی گزینه برای انتخاب در اختیارش بگذارید که یکی را انتخاب کند. «می تونید همزمان با هم بازی کنید، یا نوبت بگذارین و هرکسی ۱۰ دقیقه باهاش بازی کنه یا…فکر می کنی کدوم راه حل بیشتر به دردتون می خوره؟»

هوش هیجانی

برای ارتقاء هوش هیجانی کودکتان یک نمونه و الگوی خوب برای فرزندتان باشید.

به خوبی هیجانات خود را مدیریت کنید، به خصوص در مقابل فرزندانتان. به جای فریاد زدن و یا بالا بردن تُن صدایتان، مهربان و در عین حال قاطع باشید. «وقتی غذایت رو پرتاب می کنی من احساس ناراحتی می کنم» بهتر از این است که فریاد بزنید: «تو با این کارایی که می کنی آخر دیوونه ام می کنی»
در مورد احساساتتان، بدون اغراق و بدون انکار، صادق باشید. «من الان ناراحتم، ناراحتی طبیعیه و می گذره» و حتماً اگر خوشحال هستید، اجازه بدهید آنها نیز بفهمند.

 

برای داشتن کودکانی مسئولیت پذیر اینجا کلیک کنید .

 

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *