پول تو جیبی را از چه زمان به کودکان بدهیم ؟

حمله خواب
حمله خواب یک اختلال خواب مزمن است
۱۳۹۸/۰۱/۰۷
ترس
ترس- ترس چیزی بالاتر از تصویر ذهنی نیست
۱۳۹۸/۰۱/۱۴

پول تو جیبی را از چه زمان به کودکان بدهیم ؟

پول تو جیبی

یک متخصص اطفال گفت: کنترل دخل و خرج خانه کار آسانی نیست، کودکی فرصت خوبی برای شروع آموزش مدیریت مالی به فرزندتان است.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز

علی محتشمی متخصص اطفال اظهار کرد: تا چشم بر هم بزنید کودکتان بزرگ می‌شود و مسئولیت اداره زندگی بر عهده اش قرار می‌گیرد؛ مدیریت دخل و خرج خانه کار آسانی نیست، کودکی فرصت خوبی برای شروع آموزش مدیریت مالی است، آغاز این کار، مشخص کردن مبلغی به عنوان پول تو جیبی است.

این متخصص اطفال بیان کرد: وقتی کودکان با مفاهیم شمارش، پول، قیمت، مقایسه کردن و ارزش‌گذاری اشیا آشنا می‌شوند، می‌توانند پول تو توجیبی دریافت کنند؛ زمانیکه کودک تشخیص دهد در ازای پرداخت مبلغ مشخصی پول می‎تواند کالا یا خدمات مشخصی دریافت کند می‌توان به او پول توجیبی داد.

آشنا کردن کودک با مفهوم شمارش

وی ادامه داد: کودکان در ابتدا نمی‌توانند تشخیص دهند که مثلا ۲ هزار تومان ۲ برابر هزارتومان ارزش دارد و مقایسه کردن برایشان سخت است، برای این کار ابتدا باید کودک را با مفهوم شمارش و مقدار آشنا کنید.

تقویت اعتماد به نفس کودک با پول تو جیبی

وی افزود: برای شروع می‎توانید مقادیر اندک و مشخصی از پول را برای خرید چیز خاصی در اختیار کودک قرار دهید؛ پول تو جیبی موجب تقویت استقلال و اعتماد به نفس کودک می‌شود و به او می‌آموزد که چگونه پول‌هایش را خرج کند، چگونه پس انداز کند و حتی چگونه بذل و بخشش کند، از همه مهمتر اینکه کودک یاد می‌گیرد گاهی برای رسیدن به خواسته‌های بزرگتر از خواسته‌های کوچکترش چشم بپوشد.

سنین مدرسه، بهترین زمان برای دادن پول تو جیبی

این متخصص اطفال افزود: به نظر می‌رسد بهترین سن برای آغاز پول تو جیبی دادن به بچه‌ها همان سنین مدرسه باشد، زیرا آنقدر بزرگ شده‌اند که مفهوم و ارزش پول را بفهمند و بتوانند مسئولیت پول‌هایشان را قبول کنند؛ اشتباه بزرگی که برخی از والدین مرتکب می‌شوند این است که گمان می‌کنند پول تو جیبی جایزه یا دستمزد کودک است.

محتشمی ادامه داد: برخی از والدین اگر کودک تکالیفش را به موقع انجام دهد بیشتر به او پول می‌دهند و اگر کوتاهی کند نمی‌دهند، در حالیکه پول تو جیبی نه تشویق است، نه تنبیه و نه اهرم فشار؛ بلکه فقط راهکاری برای آموزش مدیریت دخل و خرج است، شارژ کردن زود هنگام جیب کودک هم اشتباه است و تمام کارکرد آموزشی پول تو جیبی را از بین می‌برد.

هدف از پول تو جیبی آموزش مدیریت دخل و خرج است

وی تشریح کرد: حتی اگر دستتان به دهانتان می‌رسد نباید مقدار پول تو جیبی فرزندتان زیاد باشد، زیرا هدف از پول تو جیبی آموزش مدیریت دخل و خرج است و پول زیاد نیاز به مدیریت ندارد؛ درباره نحوه خرج کردن پول توجیبی او را راهنمایی کنید، اما مداخله و اجبار کار خوبی نیست البته فرزند شما باید بداند که آنچه با پولش می‌خرد باید در محدوده ارزش‌ها و قوانین خانه باشد، بنابراین خطوط قرمز را برای او مشخص کنید و محدوده آزادی او را برایش توضیح دهید.

این متخصص اطفال یادآوری کرد: حوصله کنید، کمی زمان می‌برد تا چگونه خرج کردن را یاد بگیرد، هفته اول ممکن است تمام پول تو جیبی‌ اش را یکجا بستنی بخرد و بعد از این کارش پشیمان شود، همین پشیمانی آغاز یک درس بزرگ است

کلمات کلیدی این نوشته:

1 دیدگاه

  1. مجید گفت:

    بسیار عالی بود ، لطفا درباره تربیت فرزند مطالب بیشتری بزارین تا زخم هایی که ناخودآگاه خوردیم رو به فرزندان منتقل نکنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *