مردان و زنان – ” چاقو و پنبه نمادی از مردان و زنان “

دیکتاتور
دیکتاتور – دیکتاتور ها چه ویژگی هایی دارند ؟
۱۳۹۷/۰۴/۰۱
عصبانیت و خشم
عصبانیت و خشم ما ایرانی ها از چیست ؟
۱۳۹۷/۰۴/۰۴

مردان و زنان – ” چاقو و پنبه نمادی از مردان و زنان “

مردان

براساس رویکرد ” تکاملی ” در روانشناسی، مردان و زنان امروزی در بعضی از رفتارها میراث خوار گذشتگان خود هستند. یعنی انگیزه بخشی از واکنشها، ترس ها و هیجان های انسان امروزی ربطی به محرک های زمان حال ندارد، بلکه ریشه در میراثی دارد که از گذشتگان خود که بصورت اولیه زندگی می کردند به ارث برده اند .

این همان چیزی است که “یونگ” از آن تعبیر به “ناهشیار جمعی” می کند. بر این اساس برای فهم رفتار انسان امروزی باید آن را در مسیر تکاملی اش بررسی کرد تا بتوان فهم درستی از رفتار امروزی او به دست آورد.

 جنس مرد بنا به ویژگی های جسمانی و روانی خود ، در طول تاریخ عهده دار فعالیت های خشن و سخت بوده است. شکار، دست به پنجه نرم کردن با انواع و اقسام حیوانات وحشی و مدام در فکر طراحی برای سازگاری با شرایط سختی مانند سیل، کوچ، زلزله ودفع حمله دشمن ها و حیوانات نمونه هایی از فعالیت های “مرد” در طول تاریخ تکاملی اش بوده است. در دنیای امروز نیز هنوز این مردان هستند که همچنان عهده دار فعالیت های سنگین بیرون از منزل هستند.

مردان

 کسب چنین تجارب تاریخی، از مردان جنسی خشن تر و سر سخت تر نسبت به بانوان ساخته است

کسب چنین تجارب تاریخی، از مردان جنسی خشن تر و سر سخت تر نسبت به بانوان ساخته است و مغز و روان آنها با خشونت و سر سختی بیش از محبت و مهربانی آشنایی دارد. مردان به مراتب بیشتر از زنان یادگرفته اند که همواره آماده تهاجم و دفاع از خود باشند. آنها روش برخورد سخت با محرک های محیطی را در بخش ناهشیار جمعی ذهن خود دارند و در مواقع ضروری از آن استفاده می کنند. شاید به همین دلیل است که اصولاً پای تمام خشونت های ملی، مذهبی و بین‌المللی پای مردان بیش از زنان در میان است.

از سوی دیگر، در طول تاریخ زنان اصولاً در غار، بالای درخت در انتظار همسر و بالاخره در منزل مشغول انجام امور خانه و نگهداری از فرزندان بوده اند و چندان از فعالیت‌های همسران خود آگاهی نداشتند. این موضوع نیز زنان را دارای ویژگی هایی کرده است از جمله این که بصورت ناخودآگاه میلی را در آنها برای در به کنترل درآوردن مرد و آگاه شدن از آنچه مرد انجام می دهد را ایجاد کرده است.

احتمالا زنان اولیه دوست داشتند بدانند که در بیرون غار چه خبر بوده؟ شکار چگونه انجام شده است؟

احتمالا زنان اولیه دوست داشتند بدانند که در بیرون غار چه خبر بوده؟ شکار چگونه انجام شده است؟ این تمایل امروزه به شکل علاقه زنان به این که بدانند مردشان چه می کند و چه میزان درآمد دارد، در طول روز بر او چه گذشته تبدیل شده است. به همین دلیل است که اصولاً زنان در هنگام ورود مردان به منزل از آنها سوال می کنند: چه خبر؟ ظاهراً همانند زن غار نشینی که بعد از یک ماه دوری از همسر، از او می خواهد که گزارشی از نحوه شکار ماموت را برایش بازگو کند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه زنان اصولاً مشغول فعالیت های ظریف تر و جزیی تری بوده اند، دارای روانی گرم تر و با محبت تر شده اند و این خود تمایلی را در بانوان برای افرایش قدرت خود در خانواده به منظور رسیدن به ” تعادل ” ایجاد کرده است.

برای رسیدن به این اهداف، بانوان از دو ابزار بهره برده اند : چاقو و پنیه

چاقو بعنوان نماد تندی و روش های سخت و پنبه بعنوان روش های ظریف و نرم. دسته ای از بانوان برای کسب قدرت در خانه و کنترل همسر از روش های سخت و گروهی دیگر اصطلاحا با پنبه سر بریدن قصد رسیدن به هدف را دارند.

مردان

با توجه به اینکه جسم و روان مرد اصولاً با خشونت و تندی آشنایی دارد، و تاریخ تکاملی او روش برخورد سخت با محرک های محیطی را به او آموخته است، به نظر می رسد که در مواجهه با” چاقو ” اولاً خزانه ارثی، زنگ خطر را در او روشن می سازد و ثانیاً روش مقابله با آن نیز که بر اساس تاریخ تکاملی اش آموخته است را فعال می سازد . و لذا اصولاً بانوان چاقو بدست کمتر احتمال دارد که به هدف خود دست پیدا کنند .

اما مردان در مواجهه با پنبه و روش های نرم اصولاً نا آشنا اند و در خزانه تکاملی خود سابقه چندانی در این باره ندارند و در نتیجه نمی توانند در این شرایط پاسخ های تند و تیز بدهند و محتاطانه رفتار می کنند . و لذا احتمال موفقیت بانوانی پنبه به دست بیشتر به نظر می‌رسد.

منظور از این نوشته توصیه به بانوان برای پذیرش پرخاشگری در منزل و یا این که آنها قادر به انجام کارهای سخت نخواهند بود نیست، بلکه سخن آن است که “چاقو“، دکمه خزانه تکاملی مرد را روشن می کند و برای او یادآور تهدید، دشمن، حمله و ناامنی است و در نتیجه او دست به مقابله سخت و یا فرار میزند، اما مردان در برابر روش های نرم، اصولاً گیج و منگ میشوند و قادر به تصمیم گیری نخواهد بود و در نتیجه زنان در این شرایط بهتر به اهداف خود دست پیدا می کنند.

 

پیشنهادی برای آقایان – برای خواندن این پیشنهاد اینجا کلیک کنید

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *