دلنوشته هایی از دکتر عبدالله مروارید:


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

یک روانشناس و زوج درمانگر نمیتونه با شنیدن روایت یک نفر از دو نفر ، در مورد رابطه ی دو نفره و همچنین نفر دوم نظر بده ! اکثرا وقتی در رابطه مشکلی به وجود میاد ، روایتگر ماجرا سعیی نا خواسته در اهریمن سازی طرف مقابل و قربانی نشان دادن خود داره ! روانشناس ، رمال ، فالگیر و پیشگو نیست! انتظاراتمون رو از روانشناس واقعی و علمی کنیم .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مادامی که " خود واقعی " خویش را نپذیریم و با " خود آرمانی " زندگی کنیم ، بدین معنی است که " خود واقعی " را مستحق مجازات می دانیم و به روش های مختلف مثل پرخوری ، مصرف مواد و الکل ، در گیری های مکرر ، افسردگی ، اضطراب ، شرم و خجالت ، ابتلا به انواع بیماری های جسمانی و ... "خود " را تنبیه می کنیم ! اما چه موقع " خود پذیری " اتفاق نمی افتد ؟ به عنوان مثال : وقتی خشم زیادی از پدر یا مادرمان داریم که چرا والدین مان آن طوری نبودند یا رفتار نکردند که ما دوست داشتیم ؟  چرا در این جغرافیا متولد شدم و درآن جغرافیا متولد نشدم ؟  چرا خواهر و برادر ندارم یا اگر دارم چرا آنگونه رفتار کردند ؟ چرا این رشته یا شغل و همسر را  انتخاب کردم ؟ و این لیست می تواند تا بی نهایت ادامه یابد ... به نظر من اولین و مهمترین گام سلامت جسمانی ، روانی ، ارتباطی ، خودپذیری و آشتی با خود واقعی و واقعیات زندگی است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مادامی که خوشبختی و شادی امان را منوط به رسیدن ها و بدست آوردن ها ( مالکیت ) کنیم ، زندگی نمی کنیم بلکه در انتظار زندگی بسر می بریم و با ترس از دست دادن ها دست و پنجه نرم می کنیم ، زندگی به دست آوردن نیست ، زندگی واقعی این است که با " از دست دادن های " مکر کنار بیاییم و به صلح برسیم ! تنها چیزی که باید بدست آوریم و به آن برسیم " خود " واقعی امان است ! " خودپذیری " مهمترین اصل زندگی اصیل است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

چه خوب بود اگر ، " مرام " و " معرفت " و " قدرشناسی " مدرسه و دانشگاه می داشت تا " بعضی " ها رو ثبت نام می کردیم ، شاید با نمره ناپلئونی موفق به پاس این دروس می شدند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

از منظر روانکاوی چه می کنید مهم نیست ، چرا این کار را می کنید مهم است ! از منظر N.L.P چه می کنید مهم نیست ، چگونه آن را می کنید مهم است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

حواسمان باشد ، تکنولوژی ، رفاه زدگی ، راحت طلبی و تنبلی ، ما را به " مصرف کنندگان بی مصرف " تبدیل نکند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مهارت رابطه داری ( حفظ و نگهداری رابطه ) به اندازه مهارت رابطه سازی ( ایجاد و شروع رابطه ) مهم است و چه بسا مهمتر !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هم سیاره ای عزیز : روان هم مثل جسم بیمار می شود و نیاز به درمان دارد اما تفاوت های ظریفی دارد که عرض می کنم : هنگامی که جسم بیمار می شود دو علامت مهم و اساسی از خود نشان می دهد تا به صاحب خود بفهماند مشکلی پیش آمده ، یکی تب و دیگری درد ! اما وقتی روان بیمار می شودگاهی این درد در خود بیمار ظاهر نمی شود ، بلکه در اطرافیان بی گناه بیمار ظاهر می شود ، بیماری روان اطرافیان را دردمند می کند ، پس اگر خود فرد دردی حس نمی کند به این معنا نیست که سالم است ! گاهی برای تشخیص بیماری روانی لطفا درجه تب را روی پیشانی همراه یا اطرافیانت بگذار نه خودت ! حرف آنها را در مورد خودت بشنو نه حرف خودت را !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هم سیاره ای عزیز : با هر سن ، جنس ، تحصیلات ، ثروت ، جغرافیا و صاحب هر نوع پاسپورتی هستی اگر " همه " انسان ها را بی شعور میدانی و فقط خودت را ذی شعور ، اگر همه را تحقیر می کنی اگر همه را لایق بدترین ها می دانی و خودت را لایق بهترین ها ، اگر به رابطه پر از احساس یک زوج یا خانواده به شدت حسادت می کنی و به خودت حق می دهی که رذیلانه دخالت کنی و روابطشان را تخریب کنی تا دلت خنک شود ، اگر می خواهی سر به تن هیچکس بجز خودت نباشد ، اگر حقوق انسان ها را لگدمال میکنی اما خود را حامی حقوق حیوانات می نامی ، بدان و آگاه باش که بیمار شده ای ، لااقل برای درمان خودت هم که شده به درمانگر مراجعه کن ! روان هم بیمار می شود همانطور که جسم بیمار می شود .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هم سیاره ای عزیز : با هر سن ، جنس ، تحصیلات ، ثروت یا جغرافیا و صاحب هر نوع پاسپورتی هستی اگر فکر می کنی " همه" آدم ها غیر قابل اعتماد، دزد و کلاه بردار هستند اما در ظاهر خودت را دوستدار انسانیت میدانی و نمایش انسان دوستی می دهی ، اگر فکر می کنی" همه " ادمها مشکل دارند و هیچ رابطه نزدیک دراز مدتی برایت نمانده است و همه ترکت کرده اند ، اگر به خودت حق میدهی از " همه " انسانها استفاده ابزاری کنی ، اگر در جمع طوری رفتار می کنی و داد سخن می دهی اما در خلوت " آن " طو دیگر می اندیشی و عمل می کنی و هزار اگر دیگر ... ! بدان که روح و روانت بیمار شده و بهترین کار مراجعه به روانشناس و روانکاو است ! با این کار هم عذاب خودت تمام می شود هم اطرافیان عزیزت !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

انسان ها آن چیزی نیستند که فریاد می زنند و نشان می دهند بلکه آن چیزی هستند که پنهان می کنند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که دم از حقوق حیوانات میزنی اما حقوق اولیه انسان های اطرافت را رعایت نمی کنی یعنی حیوانی بیش نیستی ! حیوانی که سخن گفتن بلد است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که فکر می کنی " همه" بد هستند و فقط " تو " خوب هستی ، در حالت ایگویی " کودک ناسالم " قرار داری و فرسنگ ها از " بالغ سالم " دور هستی ! کودکی هستی با هذیان بزرگ منشی و خودشیفتگی بیمارگونه !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که به صورت مدام و افراطی پشت سر دیگران بدگویی می کنی بدین معناست که آنچنان زخم عمیق و عفونی حقارت داری و خودت را " هیچ " میدانی ، قاعدتا در مورد این " هیچ " هیچ حرفی هم نداری !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که " هویت درونی " سالمی برای خودت قائل نیستی ، سعی می کنی با " هویت سازی بیرونی " برای خودت اعتبار کسب کنی ! اما غافل از این هستی که هویت بیرونی ( هر چه بیرون از ماست مثل پول و خونه و شغل و ... ) فقط ماسک و نقابی است برای زخم های عفونی تو نه درمان آنها !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که در مورد " همه " چیز اظهار نظر می کنی بدین معنی است که در مورد " هیچ " چیز اطلاعات درستی نداری و در روانشناسی می گویی " توهم دانایی " !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هنگامی که یک صفت منفی یا مجموعه صفات منفی را مکررا به دیگران و شاید همه نسبت می دهی بدین معناست که خودت آن صفت را دارا هستی و داری آنها را به دیگران نسبت می دهی ، در روانشناسی می گوییم " فرافکنی "


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

احساس رضایت و شادمانی ناشی از آن بیشتر از آنکه به داشته هایمان از دنیا مربوط باشد به برداشت هایمان از دنیا ارتباط دارد !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

زمانی که تلاش شدیدی می کنیم و انرژی زیادی صرف می کنیم تا به دیگران اثبات کنیم دارای یک ویژگی و صفت خاص هستیم ، غالبا به این معنی است که اتفاقا همان ویژگی و صفت را نداریم ! غالبا نداشته ها و نقص هایمان را فریاد می زنیم !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

رهایی و رشد یعنی : دل کندن از همه ی نجات دهندگان بیرونی و دل بستن به خویشتن واقعی درونی امان ! به قول قدیمی ها ، دست به زانوی خویش گرفتن .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هر انسانی دو تولد دارد ، یکی تولد بیولوژیک ( جسمانی ) که فرد از رحم مادر رها می شود و یکی تولد سایکولوژیک ( روانی ) که فرد از عقده ها و زخم های روانی خویش رها می شود ! تولد بیولوژیک به موقع و سالم نیازمند حضور یک مامای کاردان است و تولد سایکولوژیک نیازمند حضور یک رواندرمانگر یا مرشد خردمند و مجرب !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عقده ها و زخم های درمان نشده امان ، بطور مکرر و مستمر عزیزان و اطرافیانمان رو زخمی می کند ! فرد مقابلمان هرچه عزیزتر باشد زخمی که بر پیکره روح و روانش می زنیم عمیق تر و کاری تر خواهد بود !  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

افسردگی زمانی رخ می نماید که " من " احساس کند که ارتباطش با اجزاء و کل هستی قطع شده و " ما " یی وجود ندارد ! آنوقت " من " احساس می کند بی ارتباط ، جدا و تنهاست ! شادی = من + تو = ما افسردگی = من تنها


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در جوامع پیچیده امروزی انسان نیاز به " خود مراقبتی " در حوزه های مختلف دارد : 1 - خود مراقبتی جسمانی : شامل تحرک و ورزش مناسب با فیزیولوژی و سایکولوژی فرد - تغذیه و سبک غذایی مناسب با فنوتیپ و همچنین خلق و خوی فرد مثلا استفاده از غذاهای تولید کننده سروتونین برای افراد افسرده یا پرهیز از مصرف غذاهای محرک مثل قهوه و کافئین برای افراد بیش فعال و کم تمرکز ! در زمینه خود مراقبتی جسمانی مناسب است از متخصص رفتار حرکتی برای ورزش و متخصص تغذیه و رژیم برای سبک غذایی کمک گرفت! 2 - خود مراقبتی روانی : مدیریت افکار ، هیجان ، رفتار و شناسایی زخم ها و عقده ها و طرح واره های نا کار آمد و بهره مند شدن از روانشناسان و مشاوران مجرب 3 - خود مراقبتی ارتباطی : مدیریت روابط بالاخص روابط خصوصی و صمیمی با عزیزان 4 - خود مراقبتی مالی و اقتصادی : بهره مندی از مشاوران و تحلیل گران اقتصاد بازار 5 - خود مراقبتی شغلی : پویایی در شغل و بهره ور کردن آن


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

وقتی شکسپیر گفت : گذشته ها ، گذشته ! نمی دانست مفهومی روانشناسی به نام " عقده " وجود دارد که ناشی از " زخم " های قدیمی است که در همان " گذشته " بر روح و روانمان جا خوش کرده است ! مادامی که " عقده " هایمان را شناسایی ، حل و فصل و درمان نکنیم ، گذشته ، نگذشته و دست از سرمان تا ابد بر نمی دارد و احتمالا بسیاری از رفتارهای فعلی و آینده ما را معماری میکند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

زخم زننده امروز ، زخم خورده ی دیروز است ، بهترین کاری که می توان کرد تا این سیکل معیوب قطع شود ، شناسایی زخم های خویشتن و لیسیدن آنهاست تا ترمیم شوند بلکه کمتر بر روح و روان اطرافیانمان ، مخصوصا کودکانمان که نسل فردا را می سازند ، زخم جدیدی را ایجاد کنند ! ما قبیله ی زخمی ها هستیم ، انکار ، سرزنش ، مقصر دانستن والدین زخمی امان ، قربانی پنداشتن خویشتن و زخم زدن بر دیگران ، راه حل و درمان کننده نیست ، تنها راه حل ، شناسایی ، پذیرش و ترمیم آنها است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

برای بازبینی و بازدید و یادگیری به گذشته رجوع کن ، اما در گذشته اطراق نکن و خانه نساز !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

این روزها به دلایل مختلف از جمله ، فشارهای اقتصادی ، حاکم شدن جو نا امنی و عدم ثبات اقتصادی ، گرمای بی سابقه هوا و ... آستانه تحمل همه کاهش یافته است ، بیایید در این زمانه بی تحمل ، بیشتر یکدیگر را درک و تحمل کنیم !یادمان باشد این دوره هم می گذرد و تنها بازمانده از این دوره پر فشار ، رفتارها و روابط ما با یکدیگر است ، بیایید در کنار هم و با کمک هم این دوره را نیز پشت سر بگذاریم .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عشق در شروع ، سرخوشی و سرمستی می آفریند ، در ادامه پختگی و پذیرش و در انتها همراهی و همدلی !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در شخصیت ، روان و رفتار انسان ها تغییرات بسیار زیاد و شگرف ممکن نیست ، در روان درمانی ، تغییر شخصیت نداریم ، تعدیل برخی از ویژگی های شخصیتی داریم ، انتظارتان را از تغییرات خودتان و همسرتان و همچنین روانکاوتان واقعی کنید تا هم خودتان را فریب ندهید و هم فریب مدعیان دروغین و شبه روانشناسی و روانشناسی زرد را نخورید !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

رابطه بالغانه و سالم در روابط زوجین ، مستلزم بلوغ هیجانی ، فکری و روانی است ! اینکه فرد بتواند به نیاز ها و خواسته های طبیعی طرف مقابل پاسخ دهد و بتواند خودش را در جایگاه طرف مقابل قرار دهد و از خود محوری به رابطه محوری برسد !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در رابطه زوجین ، خود محوری و خودشیفتگی فرد باعث عدم همدلی ، عدم پذیرش و عدم انعطاف شده و تخریب کننده رابطه است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بهداشت روان مقوله ای سیاسی اقتصادی است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

از سکس باید مهارت آموخت تا ماهر شد ، اما قرار نیست رفتار جنسی یا فیزیک جنسی همسرتان را با هنرپیشه های فیلم های پورن مقایسه کنید ! اونا فیلم هستند ، نه واقعیت !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در رابطه زوجین ، رفتارهای اعتماد زا باعث اعتماد سازی و رفتار های اعتماد زدا باعث اعتماد سوزی می شود ! شمایید که نوع رفتار خود و میزان اعتماد همسرتان را انتخاب می کنید ! اعتماد سازی مدت ها زمان می برد و اعتماد سوزی یک لحظه !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

ناصرالدین شاه برای تنوع طلبی اش ، به طور شفاف حرمسرای متمرکزی داشت و هم تکلیف خودش روشن بود هم تکلیف بانوان حرم ! اما در حال حاضر برخی ، حرمسرای غیر متمرکز دارند که نه تکلیف خودشون روشنه نه افراد حرم !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بسیاری از دعواها و تنش های بین زوجین ، به دلیل برداشت و استنباط متفاوت از یک موضوع و رخداد واحد است ، کار زوج درمان گر نزدیک کردن این برداشت های متفاوت از یکسو و افزایش پذیرش برداشت و نظر مخالف از دیگر سوست !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

آینده ی هر ارتباطی رو میشه از پیشینه ی همون ارتباط پیشبینی کرد ، نهایتا با مثبت و منفی 20 %


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بنظر من هر مردی معنی و مزه شیرین پدر شدن رو فقط با داشتن دختر درک میکنه ، در واقع آنیموس زمخت هر مردی با دختر داشتن ، آنیمایی و تلطیف میشه ، به قول قدیمی ها دختر واقعا برکته ، روزتان مبارک دختران ایران زمین !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

برای اینکه مجبور نشوید کارهایی که دوست ندارید رو انجام بدین ، لازمه کارهایی که لازمه رو انجام بدین ! مثال : برای اینکه مجبور نشوید دارو بخورید لازمه مراقب سلامتی خودتون ( ورزش ، تغذیه و .. ) باشید ! وقتی کارهای ضروری را انجام ندهیم یا مدام به تعویق بیاندازیم ، مجبوریم کارهایی که دوست نداریم یا ازشون بیزاریم رو انجام بدیم !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

انسان موجودی اسیر جغرافیا است ! قطعا اگر در جغرافیای دیگری متولد می شدیم انسان دیگری می شدیم . حتی اسارت جغرافیایی در حدی است که رفتارمان در فرودگاه هیترو لندن تا چند ساعت بعد در فرودگاه امام تهران از زمین تا آسمان متفاوت است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

ما نه تنها مسئول گفته ها و سخنان خویش هستیم ، که مسئول نگفته ها و سکوتمان نیز !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

پولداری یک پوزیشن به ارث برده شده است ، اما پول سازی یک مهارت ساخته شده !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عشق یک حادثه نورولوژیک ، مغزی و موقتی است اما دوست داشتن یک پروسه سایکولوژیک ، روحی و روانی ماندگار است .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در رابطه زوجین اختلاف و تعارضات در بسیاری از مواقع قابل حل است اما " عبور " زوجین از یکدیگر مرگ رابطه  است .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

جذابیت و هیجان آغازگر یک رابطه است ، اما شادی و صمیمیت ماندگار کننده آن رابطه .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

زندگی شادمانه ساختنی است نه یافتنی .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

با مهربانی و کمک به همنوع ، احساس مفید بودن و سرخوشی را تجربه کنید .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

شک نکنید متعرض به دانش آموزان خود زخم خورده و مورد تعرض قرار گرفته در گذشته است .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در رابطه برابر ما فقط مجاز به اعلام نظر هستیم نه اعمال نظر !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

انسان ها با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند بلکه با تصوری که از هم دارند ارتباط برقرار می کنند . بنابراین اصلاح روابط بین فردی یعنی اصلاح تصورات افراد از هم !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

کیسه تنبل ها همیشه پر از بهانه است ، آنها باید بیاموزند که مورچه همیشه کوچک است حتی اگر روی کوه باشد .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

جنگ بازگشت به توحش بدوی انسان ابتدایی است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

انسانهای بزرگ " خود " را می سازند .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مراقب باشید به انگیزه انسان ها بنگرید نه رفتارشان ، این روزها گرگ ها نیز آوای گوسفند سر می دهند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مراقب گفته هایتان باشید ! چه بسا سخنی که می گویید ، زخمی عمیق بر روح و روان مخاطب ایجاد کند !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

سکس بدون عشق خودارضایی بیش نیست .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

" خود تکانی " از " خانه تکانی " مهم تر است ، هر " خود تکانی " یک " تولد دوباره " در پی دارد ! " خودتکانی " اتان مستدام و برقرار باد !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بدجوری نگران فردا هستیم ، انگار قول دیدنش را قطعا بهمون دادن


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

پروسه عذرخواهی : 1 - اقرار کلامی ( اظهار تاسف در کلام ) 2 - اعلام بدنی ( نشانه های زبان بدن ) 3 - اقدام جبرانی 4 - اصرار به تکرار نشدن


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بیشتر مشکلات زندگی دو دلیل دارند ،  اقدام بدون تفکر و تفکر بدون اقدام . ( التماس تفکر و اقدام )


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هر عشقی هرچند جذاب ، به نفع تو نخواهد بود . برخی پیوندها نابود کننده است ، برای ازدواج عقل و احساس ضرورت دارد !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بهتر است حواسمان به همبازی هایمان باشد نه اسباب بازی هایمان !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هزینه ی روشنایی دادن به محیط و دیگران و درون خودت سوختن بخش هایی از خودت است پختگی بدون قربانی دادن ممکن نیست !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

آینه ای می طلبم که " خود " مرا ( خویشتن حقیقی ) نشانم دهد ، نه " من " مرا ( نقاب ) !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

هویتم را فارغ از اندام جنسی ام بنگر !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عذرخواهم ولی ، لاشی بودن از لاسی بودن شروع میشه ! لاس زدن هم خیانت محسوب میشه !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

تربیت مقدم بر محبت است .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عشق و ابراز عشق سن و سال نمی خواهد ، مهارت می خواهد ، عشق کهنسالی پخته تر و جا افتاده تر است ، هیچوقت از هیچکس " نگذشته " است .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

اسارت ذهنی نفس گیر تر از اسارت جسمی است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

رابطه جنسی یک سفر است ، با هم همسفر شوید و از مسیر لذت ببرید و ذهن خود را درگیر پایان سفر نکنید ، مطمئن باشید طی کردن مسیر سفر به خوبی قطعا نتیجه ی خوبی نیز در پی خواهد داشت ، فقط باید مهارت سفر را بیاموزید !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

تعادل زندگی اشتراکی وابسته به تعادل و مهارت هر کدام از زوجین است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

ترور در هر نوعی بزدلانه ترین کار ممکن است ، ترور شخصیتی و روانی نیز چون ترور جسمانی مذموم . بیمارگونه است !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

عشق با ابراز تکثیر می شود ، خساست و انباشت ناشی از زخم های روانی نا امنی ، ترس و تنگ نظری است ! به خویشتن ، جهان و جهانیان عشق بورزیم !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

ظرف عشق زنان را لبریز کنید تا آنان نیز ظرف سکس شما را لبریز کنند .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

سکس برای مردان از چشمانشان شروع و بین پاهایشان ختم می شود ، در حالی که برای زنان از گوشهایشان شروع و بین پاها ادامه می یابد و مجددا بین گوشهایشان ختم می شود .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

صبح را برای رفتن به معدن از خانه بیرون زده بود ، بچه هایش خواب بودند و ندیده بوده شان ، به امید بازگشت شبانه که خستگی مردانه اش را با بازی با کودکانش از تن بدر کند ، اما افسوس که هم خستگی به تنش ماند و هم نگاه کودکانش به در و هم غم عظیمی بر دل و جان ما !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بخاطر تفاوت میزان میل یا عدم مهارت جنسی ، شریک و همسر خود را تحقیر و سرزنش نکنید ، چون نه تنها مشکلی حل را حل نخواهد کرد بلکه اضطراب عملکرد جنسی و در نهایت بیزاری جنسی ایجاد خواهد کرد .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بعد از سکس هم را در آغوش بگیرید و در آغوش هم بیاسایید ، مخصوصا آقایان بیشتر به این نیاز خانم ها توجه کنند .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

بعضی از آدم ها به شما وفادار نیستند ، وقتی نیازشون به شما از بین میره وفاداریشون هم از بین میره ، در واقع به ارضا نیازشون وفادار بودند نه به شما ! مراقب این آدم ها باشید .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در جامعه ای که نقاب ها و ماسک ها زیست می کنند ، جایی برای بروز "خود" واقعی وجود نخواهد داشت ! دانش و شجاعت نقاب افکنی را در خود افزایش دهیم .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

روح زندانی تن ، تن زندانی ذهن ، ذهن زندانی رفتار و عادات ، رفتار زندانی اجماع و ما چنین زندان در زندان خود یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان ، چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

حداقل هزینه بی نقاب و بی ماسک بودن در جوامع به شدت ایدئولوژیکال ، تکفیر شدن و حرف و حدیثهای بی پایان است ، اما آیین های اسطوره ای روزگار به ما آموخته اند ، هرچه ارزش " دستاورد " بزرگتر باشد حاضر به پرداخت هزینه بیشتر و قربانی دادن بزرگتری هستیم و چه دستاوردی بزرگترو ارزشمند تر از " خویشتن " واقعی مان !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

چه دیر بزرگ " خردمند " شدیم و چه زود پیر


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مادامیکه " خود " را کشف نکنیم و با " خود " به صلح نرسیم ، برای "خود" زندگی نمی کنیم و نظر " دیگران " برایمان در اولویت قرار دارد نه نظر " خود " مان ! همچنین است که قالبا حال " خود " مان بد است و با " دیگران " نیز در صلح نیستیم ، چه اینکه صلح با جهان و جهانیان از صلح با " خود " شروع می شود !


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

انسانی که غرق شود قطعا می میرد چه در دریا ، چه در رویا چه در دروغ ، چه در گناه چه در جهل ، چه در انکار چه در حسد ، چه در بخل   تفاوت عارف و دیوانه در این است که عارف در رویا و تخیل شنا می کند ، دیوانه غرق می شود .  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

ما مجاز به اشتباهات متفاوت و مختلف هستیم اما مجاز به تکرار اشتباهات مشابه نیستیم .  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

در پایان سال با خودت تماس بگیر تا این جناب " خود " در سال جدید سر نخ کلاف زندگی را بدستت دهد !  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

مذکر بودن رو اندام جنسی و نر بودن رو بلوغ جنسی مشخص می کنه ، اما مرد بودن یک انتخابه !  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

برای ورود به سفر خودشناسی سه ویژگی مورد نیاز است : 1- صداقت  2- شناخت 3- چشم سوم ( شهود )  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

خودشناسی سفری است از بیرون به درون ، از ظاهر به باطن ، از نما به معنا ، از پوسته به هسته و از ذهن به روح  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

خودشناسی یعنی : شناخت و رها شدن از قید ماسک ها و نقاب هایی که باعث باد شدن " ایگو " یا " من "  و نزدیکی و صلح با " سلف " یا " خود واقعی " می شوند !  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

  معمار شخصیت خویش باشید ، تا تقدیر را تدبیر کنید و سرنوشت خویش را از سر بنویسید .  


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

برای " داشتن " ، رابطه سازی را آموخته ایم برای " ماندن " ، رابطه داری را بیاموزیم . رابطه قوی نیاز به مراقبت و تغذیه قوی دارد .    


عبدالله مروارید - روان تحلیلگر

برای " داشتن " ، رابطه سازی را آموخته ایم برای " ماندن " ، رابطه داری را بیاموزیم . رابطه قوی نیاز به مراقبت و تغذیه قوی دارد .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

نگران تقلید و کپی دیگران از خودتان نباشید ، خلاقیت شما تفاوت شماست .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

آینده ارتباطی زوجین مساویست با گذشته ارتباطی آنها ، چنانکه آینده رفتاری یک فرد مساویست با گذشته رفتاری وی ، اگر از گذشته ارتباطی یا رفتاری خود راضی نیستید حتما زیر نظر روانشناس به تغییر رفتار و ارتباط خود همت گمارید .


عبدالله مروارید-روان تحلیلگر

شادترین مردم، بهترین چیزها را در زندگی ندارند، بلکه بهترین “برداشت” را از زندگی دارند!


عبدالله مروارید- روان تحلیلگر

هر انسانی دو تولد دارد، یکی تولد بیولوژیک که فرد از رحم مادر رها میشود و یکی تولد سایکولوژیک (روانی) که فرد از عقده ها و زخم های روانی خویش رها میشود! تولد بیولوژیک به موقع و سالم نیازمند حضور یک مامای کاردان است و تولد سایکولوژیک نیازمند حضور یک رواندرمانگر یا مرشد خردمند و مجرب!