ارتباط مناسب با اطرافیان بر قرار می کنید ؟

مو کشیدن
مو کشیدن کودکان – چرا کودکتان مو می کشد؟
۱۳۹۷/۰۹/۱۲
عرصه مدیریت
عرصه مدیریت و اساس موفقیت در آن
۱۳۹۷/۰۹/۲۰

ارتباط مناسب با اطرافیان بر قرار می کنید ؟

ازتباط مناسب

ارتباط بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهد. تفاوتی ندارد در جمع سخنرانی می کنید یا در فضای مجازی می نویسید؛ در هر صورت برقراری ارتباط مناسب و مهارت یافتن در آن برای هر شغلی نیاز است. در اینجا، راه حل هایی برای شناسایی وضعیت ارتباطی هر فرد ارائه شده است. خود را محک بزنید، اگر مهارت های ارتباط مناسب را دارید امتیاز خیلی خوبی است؛ اما اگر در این زمینه وضعیت خوبی ندارید اصلا نگران نباشید؛ همیشه راه حلی برای هر مشکل وجود دارد.

پیام شما چیست؟

امروزه تمام افراد به طور ثانیه ای، بمباران اطلاعاتی می شوند؛ پس چطور می خواهید پیام و منظور خود را انتقال دهید؟

داستان گویی تان چطور است؟

برای انتقال پیام خود از داستان گویی استفاده کنید. داستان ها سبب می شوند با دیگران ارتباط مناسب برقرار کنید و در حافظه آنها ماندگارتر شوید.

ارتباط مناسب

از اعداد استفاده می کنید؟

استفاده از داده های مستند باعث می شود پیام شما برای مخاطب قابل فهم تر باشد. برای اینکه این آمار و اطلاعات درست به مخاطب منتقل شود نیز باید به دنبال راه های دیگری باشید.

استفاده از جمله معلوم یا مجهول؟

جملات معلوم شما را قهرمان کارهای انجام شده نشان می دهند. برای مثال، به تفاوت این دو جمله توجه کنید: “این مساله امروز با راه حلی که به ذهنم رسید، حل شد”؛ “امروز با راه حلی که به ذهنم رسید، مساله را حل کردم”. کدام جمله تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطب دارد؟

از اصطلاحات موجود در حرفه تان استفاده می کنید؟

در هر شغل و حرفه ای، اصطلاحاتی وجود دارد که افراد برای راحتی بیشتر از آنها استفاده می کنند؛ البته باید ببینید مخاطب از اصطلاحات شما اطلاع دارد، زیرا ممکن است به کار بردن این اصطلاحات سبب منحرف شدن ذهن مخاطب شود.

کلیشه ها چه به سر شما می آورند؟

تا جای ممکن از کلیشه ها اجتناب کنید. کلیشه ها اثرگذاری بسیار کمی دارند. وقتی حرف هایتان تکراری و مشابه چیزی باشد که مدام شنیده می شود، نباید انتظار داشته باشید مخاطب جذب تان شود.

ارتباط مناسب

با کلمات بازی می کنید؟

قطعا بیان جزئیات و دامن دادن به کلمات در ارتباط برقرار کردن مفید است، اما اگر سعی کنید با درازگویی و استفاده از کلمات عجیب و غریب حرف بزنید، مخاطب از شما زده می شود.

 

کم گوی و گزیده گوی هستید؟

اجتناب از زیاده گویی بدین معنی نیست که آنقدر مختصر و مفید حرف بزنید که معنای کلام تان در مواجهه با کارمندان، مدیران و همکاران از دست برود. در ارتباط با این افراد از جملات کامل و تعارفات مناسب استفاده کنید.

آیا به فرمت نهایی توجه دارید؟

پاراگراف ها و بخش بندی های مشخص باعث می شوند مخاطب راحت تر بخش های موردنیاز و مرتبط با خود را پیدا کند.

بازخوانی را نادیده می گیرید؟

مطلب تان را بازخوانی کنید. اجازه دهید ۲۴ ساعت از نوشتن مطلب بگذرد و دوباره به سراغ آن بروید و اقدام به خواندن و اصلاح مجدد کنید. اگر این زمان را در اختیار ندارید، حداقل بعد از نیم ساعت از نوشتن مطلب، بازخوانی را انجام دهید.

به بازخوردها و واکنش ها توجهی دارید؟

بعد از اینکه مطلبی نوشتید، از کسانی که مورد تاییدتان هستند، درخواست کنید نوشته تان را بخوانند و بازخوردهای خود را با شما در میان بگذارند.

رک صحبت می کنید؟

اگر درباره موضوعی حرف می زنید که کمی چالش برانگیز است، بهتر است رُک باشید. کمی شفافیت داشته باشید و با رعایت ادب و احترام ، واضح حرف بزنید.

با کانال های ارتباط مناسب آشنایی دارید؟

برای انتقال پیامی که در ذهن دارید، از چه رسانه ای استفاده می کنید؟ شبکه اجتماعی ، ایمیل ، تماس تلفنی ، وبلاگ یا …؟ انتخاب یکی از رسانه های موجود به مخاطب شما بستگی دارد.

ارتباط مناسب

سبک و سیاق تان را عوض می کنید؟

لحن، زبان و سبک شما در ارتباطات مختلف متفاوت است. به طور قطع نمی توانید همان طور که در توییتر حرف می زنید یا با همکارتان صحبت می کنید، با مدیرعامل تان هم وارد رابطه شوید.

با مخاطب خود آشنایی دارید؟

بدون اینکه بدانید چه کسی مقابل تان است، نمی توانید با او ارتباط مناسب برقرار کنید و حرف بزنید. پس ابتدا مخاطب خود را بشناسید و بعد با او ارتباط برقرار کنید.

به نگرانی های مخاطب خود توجه دارید؟

امروزه ابزارها و امکاناتی چون گوگل آلِرت (google alerts) وجود دارد که به شما کمک می کند درباره ی دل مشغولی های کسانی که با آنها ارتباط دارید، بیشتر بدانید. برای مثال، اگر مشتری شما به دنبال راه حل هایی برای افزایش بهره وری است، برای او مقالاتی در این زمینه ارسال کنید یا حتی در مکالمه ی بعدی تان درمورد این مساله حرف بزنید.

با مدیریت ارتباطات آشنایی دارید؟

مدیریت ارتباطات به رابطه دو نفر محدود نمی شود.

بلکه ارسال مناسب محتوا و مطالب در شبکه های اجتماعی نیز نشان می دهد با مدیریت روابط آشنایی دارید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *