کمرویی کودکان
کمرویی کودکان و راه های درمان آن در کودکان
۱۳۹۶/۰۶/۱۰
روانشناسی صنعتی سازمانی
روانشناسی صنعتی سازمانی و رابطه ی آن با شغل شما
۱۳۹۶/۰۶/۱۱

شغل مورد علاقه و تاثیر آن بر زندگی شخصی فرد

شغل مورد علاقه

شغل مورد علاقه ی شما و هر فرد دیگری یک احساس هویت و جایگاه (منزلت) برای شما و دیگران فراهم می کند که در حقیقت بیانگرآن است که شما « کی» هستید.

 

مزایای انتخاب شغل مورد علاقه

 

شغل شما شاید شرایطی را برایتان فراهم کند که مهارت جدیدی را یاد بگیرید و درگیر چالشی تازه شوید.

آن شغل موجبات پاداش اجتماعی را دربرآوردن نیاز شما به تعلق داشتن به گروهی خاص فراهم می نماید و این آسودگی خاطر در شما ایجاد می کند که فردی مورد قبول و با ارزش برای همان گروه هستید.

یک شغل می تواند فرصت های دوست یابی را برای شما فراهم آورد و شرایطی را مهیا نماید که بتوانید با افرادی که به آنها علاقه مندید، ملاقات نمایید.

 

تاثیرات شغل نامناسب بر سلامت انسان

شغل شما می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. علاوه بر خطرات بدنی موجود در اغلب محیط های کاری، شرایط نامساعد شغل شما می تواند اضطراب و محرومیت را پدید آورد. اگر شما از شغل خود خسته شدید تمام برنامه هایتان برای پیشرفت بی نتیجه خواهد ماند و یا از مافوق خود خشمگین خواهید شد و در پایان کار روزانه این نارضایتی را به خانه خواهید برد و بستگان و خانواده و دوستان خود را متأثر خواهید کرد.

استرس های کاری به عدم سلامت روانی و جسمانی منجر می گردند. یک مطالعۀ تحقیقی طولی نشان داد که خشنودی شغلی یک پیش بین مهم برای طول عمر می باشد.

کارکنانی که از شغل خود خشنوداند عمر طولانی تر از آنهایی دارند که از شغل شان ناخشنودند.

شغل مورد علاقه

یکی از مهمترین تصمیم هایی که انسان در طول زندگی خود می گیرد انتخاب یک شغل مورد علاقه به نحوی است که با علایق، مهارت ها و خلق و خوی او هماهنگ باشد. به همین دلیل مطالعه و آشنایی با رشتۀ روانشناسی صنعتی سازمانی شاید بیشترین رابطه شخصی را با زندگی حرفه ای شما در آینده داشته باشد.

یافته ها و کنش های روانشناسان صنعتی سازمانی در سازمان ها از توانایی های شما لزوماً حمایت می کند و وضعیت شما را در سازمان مشخص خواهد کرد،

از جمله شیوۀ انجام وظایف شغلی شما، منزلت و میزان حقوق، سطح مسئولیت و آن رضایت شخصی را که می خواهید به آن برسید، تعیین خواهد نمود

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *