اثرات مخرب فست فود بر روی مغز انسان

حرف ها و رفتازهایی که
حرف ها و رفتارهایی که بیش از همه باعث آزار مردها می شود
۱۳۹۶/۱۰/۰۲
دختر
دختر ها با این ویژگی ها مجرد می مانند !
۱۳۹۶/۱۰/۰۴

اثرات مخرب فست فود بر روی مغز انسان

اثرات مخرب فست فود

این روزها مردم سراسر دنیا به دلیل مشغله های زیاد کاری و فعالیت های روزانه ، زمان بیشتری را در خارج از خانه سپری می کنند و به دلیل کمبود زمان مجبور به مصرف غذاهایی می شوند که در دسترس ترند ولی اثرات شومی بر مغز انسان می گذارند .  آیا تا کنون به اثرات مخرب فست فود بر روی مغز انسان فکر کرده اید ؟ آیا تا کنون مقاله ای در رابطه با اثرات مخرب فست فود خوانده اید ؟ با ما همراه باشید تا شما را با اثرات مخرب فست فود بر روی مغز انسان آشنا کنیم .

اثرات مخرب فست فود بر مغز

فست‌فودها اثری شوم روی سلامتی به‌جا می‌گذارند. سه دلیل عمده یعنی سریع، خوشمزه و نسبتا ارزان بودن فست‌فود، مردم را هر چه بیشتر به سمت مصرف این مواد غذایی سوق می‌دهند. غذاهایی که به‌ویژه در میان بچه‌ها طرفداران زیادی دارند و متاسفانه شرایط زندگی مدرن میل به مصرف آنها را زیاد کرده است.

خطرناک‌تر اینکه هر روز به تعداد رستوران‌های فست‌فودی افزوده می‌شود و هر کجا که پا بگذارید با این رستوران‌ها مواجه می‌شوید. حتما می‌دانید که این مواد غذایی اثرات منفی روی سلامت جسمی دارند و باعث بروز کمبود مواد مغذی بدن و افزایش وزن می‌شوند.؛ اما مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شود. فست‌فودها اثری شوم روی مغز و سلامت روانی به جا می‌گذارند.

اثرات مخرب فست فود

اثرات فست فود بر بیش فعالی کودکان

همیشه این اعتقاد وجود داشته که مصرف قند باعث بروز اضطراب و بیش‌فعالی می‌شود. با این حال نتایج پژوهشی که به چاپ رسیده است نشان می‌دهد کودکانی که با مواد غذایی سرشار از مواد نگهدارنده مانند بنزوات سدیم و رنگ‌های خوراکی تغذیه می‌شوند بیشتر در معرض بیش‌فعالی قرار می‌گیرند.

محققان روی ۸۰۰ کودک بیش‌فعال بررسی‌هایی انجام داده و متوجه شدند با حذف مواد نگهدارنده و رنگ‌های خوراکی از تغذیه این کودکان، زودرنجی، تحریک‌پذیری، رفتارهای تهاجمی و اختلالات خواب حدود ۱۵۰ کودک کاهش پیدا کرده است.

نتایج پژوهش‌های تکمیلی که در روزنامه Psychology Today به چاپ رسیده است نیز نشان می‌دهد داشتن تغذیه‌ای فقیر از اسیدهای چرب امگا۳ و مصرف زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه شده (موجود در فست‌فودها) باعث افزایش میزان اضطراب کودکان می‌شود. به عقیده این محققان نوسانات قند خون باعث افت چشمگیر انرژی، افزایش خستگی، بدخلقی و اضطراب می‌شود.

اثرات مخرب فست فود

داشتن تغذیه ای سرشار از قند و چربی خطر ابتلا به افسردگی را بالا می برد

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن تغذیه‌ای‌ سرشار از قند و چربی‌ها خطر ابتلا به افسردگی را بالا می‌برد. این محققان موش‌های آزمایشگاهی را به مدت ۶ هفته با مواد غذایی سرشار از چربی و قند تغذیه کرده و مشاهده کردند این موش‌ها علائم افسردگی و اضطراب بیشتری از خود نشان می‌دهند.

محققان این موش‌ها را با موش‌هایی که تغذیه‌ کم‌چرب و متعادل داشتند مقایسه کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که مصرف مواد غذایی حاوی چربی و قند زیاد باعث برهم‌زدن واکنش‌های شیمیایی مغز به‌ویژه میزان کورتیزول (هورمون استرس) و پروتئین CREB شده و امکان ایجاد سوءتغذیه و اعتیاد غذایی را بالا می‌برد.

بدون شک فست‌فودها حاوی میزان زیادی چربی هستند و باید بدانید که این چربی‌ها از نوع چربی‌های ترانس و اشباع شده‌اند و در آنها خبری از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ که برای قلب مفیدند نیست.

اثرات مخرب فست فود

مصرف فست‌فود در موفقیت‌های تحصیلی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد

نتایج یک پژوهش استرالیایی که در دانشگاه کالیفرنیای لس‌آنجلس انجام شده است نشان می‌دهد مصرف فست‌فود در موفقیت‌های تحصیلی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد کودکانی که دچار کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ هستند در مدرسه بیشتر دچار مشکل می‌شوند و در درس‌هایی مانند املا و قرائت ضعیف هستند و رفتارهای نامناسبی از خود بروز می‌دهند.
محققان پیشرفت تحصیلی گروهی ۳۹۶‌نفره از دانش‌آموزان بین ۶ تا ۱۲ سال را مورد بررسی قرار دادند. نیمی از این شرکت‌کننده‌ها نوشیدنی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و گروهی دیگر پلاسبو (دارونما) دریافت کردند. بعد از یک دوره ۶ ماهه، محققان مشاهده کردند کودکانی که نوشیدنی مغذی مصرف کرده بودند نتایج بهتری در تست‌های حافظه به دست آوردند.

دلیل استفاده ی مک‌دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای،  از رنگ قرمز و طلایی بر روی لوگوی خود

اثرات مخرب فست فود

بدون شک مدیران این غول زنجیره‌ای قبل از چنین انتخابی تحقیقات وسیعی انجام داده‌اند و دریافته‌اند که رنگ قرمز و زرد در کنار هم باعث ایجاد احساس گرسنگی و برانگیختن اشتها می‌شود.

به عقیده محققان همان‌طور که ایوان پاولوف، عصب‌شناس، بیولوژیست و پزشک روسی و برنده جایزه نوبل موفق شد با به صدا در آوردن زنگ، بزاق سگ‌ها را به راه بیندازد، مک‌دونالد نیز با طراحی لوگوی مناسب کاری کرده است با نگاه کردن به آن ترشح دوپامین زیاد شده و اشتهای افراد باز شود.

در واقع زمانی که لوگوی این رستوران‌ها جلو دید افراد ظاهر می‌شود، به‌خاطر رنگ و کمان طلایی آن، دوپامین مغز در انتظار دریافت جایزه و لذت فعال می‌شود. در نتیجه افراد گرایش ناخودآگاهی به مصرف هرچه بیشتر این مواد غذایی پیدا می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *