افراد موفق وقت خود را با این چیز‌ها تلف نمی‌ کنند

تنهایی در میانسالی
تنهایی در میانسالی و تاثیر جنسیت بر آن
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
درد مزمن
درد مزمن و افسردگی و رابطه بین آن دو
۱۳۹۸/۱۱/۲۷

افراد موفق وقت خود را با این چیز‌ها تلف نمی‌ کنند

افراد موفق

افراد موفق وقت خود را با این چیز‌ها تلف نمی‌ کنند!

میگنا: بسیاری از افراد وقتی حس خستگی و اضطراب دارند یا وقتی احساس می‌کنند نمی‌توانند به اهداف‌شان برسند یا کار‌هایی را که دوست دارند انجام دهند؛ به مشاور روانشناس مراجعه می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند گیر افتاده‌اند یا در زندگی دچار رکود شده‌اند و به نقطه‌ای می‌رسند که حتی نمی‌دانند چه کار باید بکنند؛ بنابراین یکی از اولین کار‌هایی که مشاور از آن‌ها می‌خواهد انجام دهند، این است که کار‌هایی که وقت‌شان را تلف می‌کند مشخص کنند. یعنی کار‌هایی که مانع راه رسیدن به موفقیت و پیشرفت به سمت دستیابی به خواسته‌هایشان می‌شود.

همه‌ ما هر از گاهی درگیر انجام کار‌هایی می‌شویم که خیلی با موفقیت و شادمانی حقیقی ما مرتبط نیست. اما بعضی افراد به زودی متوجه می‌شوند که هر دقیقه از روز چقدر اهمیت دارد و برای انجام کار‌هایی که باعث رشد فردی و شغلی آن‌ها نمی‌شود، فرصتی وجود ندارد.

همه‌ ما در جست‌وجوی موفقیتیم. اما گاهی با انجام کار‌هایی که ما را از دست‌یابی به پتانسیل کامل‌مان باز می‌دارد، وقت خود را تلف می‌کنیم. اما بدتر از آن این است که اغلب تا کسی به ما چیزی نگوید، متوجه‌ کار‌های عبث و بی‌فایده‌ خود نمی‌شویم.

بررسی این که تک تک ساعات روز خود را چگونه می‌گذرانیم، کار مهمی است. هم‌چنین باید به طور منظم دنبال روش‌هایی باشیم که زیرکانه‌تر عمل کنیم و انجام کار‌هایی را که باعت اتلاف وقت‌مان می‌شود کاهش دهیم. پس برای شروع، ۸ مورد این‌جا است که افراد موفق و مفید هرگز وقت خود را برای انجام آن‌ها تلف نمی‌کنند (و شما هم بهتر است تلف نکنید!):

 

 افراد موفق و مفید در قید و بند رسانه‌های اجتماعی نیستند

شرکت در رسانه‌های اجتماعی مانند چک کردن پیام‌های تلگرام و گشتن میان عکس‌های اینستاگرام و مانند آن، بخشی از زندگی روزمره است. اما اگر مدت زمانی را که هر روز به این کار اختصاص می‌دهید کنترل نکنید، زمان پرواز می‌کند و می‌بینید هیچ‌کدام از کار‌هایی که می‌خواستید انجام دهید، به اتمام نرساندید.

پس یا مدت زمان محدودی را به گشتن در فضای مجازی اختصاص دهید. (می‌توانید از آلارم یا هشدار موبایل برای کاهش مدت زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید و این برنامه‌ها را ببندید و کار دیگری انجام دهید.) یا این که تنها بعد از این که کار‌های مهم‌تان را انجام دادید، در فضای مجازی بگردید. یعنی از رسانه‌های اجتماعی به عنوان نوعی جایزه برای انجام تکالیف‌تان استفاده کنید.

افراد موفق

 افراد موفق و مفید روزشان را بدون برنامه‌ریزی شروع نمی‌کنند

افراد موفق هدف‌مندند و برای هر روز خود و کار‌هایی که می‌خواهند انجام دهند برنامه‌ریزی دارند. بهتر است شما هم کار‌هایی که در روز باید انجام دهید بنویسید. البته فقط ۲ یا ۳ عدد از اولویت‌هایتان را یادداشت کنید و لیستی طولانی از کار‌هایی که توان و وقت کافی برای انجام‌شان ندارید، درست نکنید.

فقط اولویت‌هایتان را یادداشت کنید و کار‌های سخت و سنگین خود را به اجزای کوچک‌تری تقسیم کنید که انجام آن‌ها در روز منطقی‌تر باشد. با این روش خواهید دید که چقدر برای انجام آن‌ها و خط زدن‌شان از لیست انگیزه‌ بیشتری دارید.

 

 افراد موفق و مفید کار‌های خالی از لطف انجام نمی‌دهند

اگر می‌خواهید زندگی واقعاً موفقی داشته باشید، باید بر چیز‌هایی تمرکز کنید که به زندگیتان جهت مثبتی می‌دهد. افراد مفید وقت خود را برای انجام کار‌های خالی از لطف تلف نمی‌کنند؛ بنابراین قبل از انجام هر کار ابتدا مطمئن شوید آن کار نکته‌ مثبتی به زندگیتان اضافه می‌کند. اگر فکر می‌کنید خلاف این است، انجامش ندهید. ثانیاً برای انجام هر کار مجبور نیستید همان لحظه تصمیم بگیرید. همیشه قبل از انجام کار‌ها فکر کنید و این را بدانید که نه گفتن به کار‌های عبث و بیهوده هیچ اشکالی ندارد.

 

 افراد موفق و مفید نگران مسائلی که قادر به کنترل‌شان نیستند نمی‌شوند

افراد موفق می‌دانند نگرانی آن‌ها را به هیچ چیزی در زندگی نمی‌رساند. مخصوصاً در مواقعی که هیچ کاری از دست‌شان برنمی‌آید. نگرانی در مورد مسائل خارج از کنترل، روحیه‌ی افراد را تضعیف می‌کند و بهانه‌ای برای رکود و تنبلی فراهم می‌سازد.

پس به افکارتان جامه‌ عمل بپوشانید و بر چیز‌هایی تمرکز کنید که می‌توانید عملاً بر آن‌ها تاثیر بگذارید.

 

 افراد موفق و مفید با افراد منفی‌نگر وقت نمی‌گذرانند‌

می‌گویند شخصیت هر کس، چیزی میان شخصیت ۵ فردی است که از همه بیشتر با آن‌ها وقت می‌گذراند. پس اگر می‌خواهید بهترین ورژن خود باشید، باید اطراف‌تان را با بهترین افراد پر کنید.

مطمئن شوید که افراد منفی‌نگر و سمی را از اطراف خود کم می‌کنید. افراد منفی‌نگر به شما انرژی منفی وارد می‌کنند و انگیزه و اشتیاق شما را برای رسیدن به موفقیت کاهش می‌دهند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در زندگی بلندپروازی کنید، باید اطراف‌تان را از چیز‌هایی که شما را پایین می‌کشند، خالی کنید.

افراد موفق

 

افراد موفق و مفید در اشتباهات گذشته‌ خود باقی نمی‌مانند

همه اشتباه می‌کنند. افراد موفق نیز اشتباه می‌کنند. اما کلید موفقیت در زندگی این است که یک اشتباه را دو بار تکرار نکنیم. بلکه از اشتباهات خود درس بگیریم و از طریق آن‌ها رشد کنیم و به سبب آن‌ها فرد بهتری شویم.

پس وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوید، به این فکر کنید که آن اشتباه دیگر صورت گرفته است و شما هم نمی‌توانید به گذشته برگردید و آن را اصلاح کنید. اما می‌توانید در آینده تکرارش نکنید. پس بر چیزی که یاد گرفتید تمرکز کنید و استراتژی بچینید تا از آن اشتباه بگذرید. خود را ببخشید و با خودتان مهربان باشید.

 

 افراد موفق و مفید به این که سایر افراد چه کار می‌کنند توجهی ندارند

الهام گرفتن از کار‌هایی که سایر افراد موفق انجام می‌دهند، بسیار عالی است. اما اگر دائماً خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید و ناامید می‌شوید، باید طرز فکرتان را عوض کنید.

هنوز هم می‌توانید از دیگران الهام بگیرید، اما ذهن‌تان را طوری تربیت کنید که فقط خود را با مهم‌ترین فرد، یعنی خود شما، مقایسه کند. با خودتان مسابقه دهید و سعی کنید هر روز ورژن بهتری از خودتان باشید. یادتان نرود توجه زیاد به زندگی دیگران شما را از زندگی خود غافل می‌سازد. رسیدن به موفقیت به برنامه‌ریزی نیاز دارد و تلاش و کوشش بسیاری نیز می‌طلبد که برای انجام آن باید دقت و حوصله‌ی زیادی به خرج دهید و به جای تمرکز بر زندگی دیگران، هوش و حواس‌تان را به زندگی خود اختصاص دهید.

 

 افراد موفق و مفید خود را جز آخرین اولویت‌ها قرار نمی‌دهند

همه‌ی ما روز‌هایی را گذراندیم که در آن به قدر کافی نخوابیدیم یا ورزش نکردیم، چون برنامه‌ی کاری یا درسی فشرده و شلوغی داشتیم. اما برای موفقیت و شادی طولانی‌مدت باید خود را در اولویت قرار دهید. خواب و استراحت کافی و تغذیه‌ سالم انرژی بیشتری برای انجام کار‌ها فراهم می‌کند و باعث می‌شود بازده بهتری نیز داشته باشید.

یک روش عالی برای انجام این کار این است که روزتان را با انجام کاری که بسیار دوستش دارید شروع کنید. حال شاید ورزش کردن دوست داشته باشید یا مدیتیشن یا حتی نوشتن یا خواندن کتاب مورد علاقه‌تان؛ هر کاری که برایتان جواب می‌دهد! زیرا وقتی روزتان را با انجام کاری که عاشقش هستید و برایتان مفید است شروع می‌کنید، بقیه‌ی روز را با احساس خوشحالی و تمرکز و قدرت می‌گذرانید.

افراد موفق

حرف آخر

آیا چیز‌هایی که گفتیم برای شما هم صدق می‌کنند؟ تا به حال برای کدام موارد وقت‌تان را تلف کرده‌اید؟ مرحله به مرحله انجام کار‌هایی که موجب اتلاف وقتند را کاهش دهید تا به ورژن بهتری از خودتان در زندگی نزدیک شوید.

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *