زیگموند فروید – تعریف زندگی و بافت

مهندسی احساس
مهندسی احساس – مشتریان را عاشق خود کنید
۱۳۹۷/۱۰/۲۲
علائم نه چندان مشهود اضطراب
علائم نه چندان مشهود اضطراب
۱۳۹۷/۱۰/۲۹

زیگموند فروید – تعریف زندگی و بافت

زیگموند فروید

چه شرایط تاریخی و شخصی کمک کردند تا مردی مانند زیگموند فروید ، و نظریه و عمل بالینی، یعنی روانکاوی ، که از نام وی جدا شدنی نیستند، ساخته شوند؟

زیگموند فروید در ۶ می ۱۸۵۶ در شهر مورا وین فرایبرگ متولد شد. او پسر جیکوب/یاکوب فروید، تاجر یهودی پشم و آمالیه” همسر سوم یاکوب بود. زمانی که زیگموند فروید چهارساله بود خانواده اش به وین نقل مکان کردند. در این شهر بود که هفتاد و نه سال زندگی و کار خود را سپری کرد تا اینکه به علت ترس از آزار نازی ها در سال ۱۹۳۸ مجبور به ترک آنجا و مهاجرت به انگلستان به همراه خانواده اش شد. و در ۳۳ سپتامبر ۱۹۳۹ در همان‌جا درگذشت.

زیگموند فروید

عقاید زیگموند فروید : 

زندگی زیگموند فروید تا زمان فرار نسبتا جنجالی خانواده اش از وین، به ظاهر زیاد هم پرماجرا نبود. اگر فروید با عقاید جدید خود در مورد امیال جنسی و ناخودآگاه انقلابی برپا کرد، موفقیت هایی که برایشان مبارزه کرد، از نوع مفهومی بودند به جای این که فعال باشند.

منطقی است اگر بگویم که جو عقلانی و فرهنگی ای که در آن بزرگ شده بود را درک و در کنار آن موارد جدیدی ایجاد کرد، با این وجود همچنان در محدوده‌ی همین جو فعالیت می کرد.

وین در اواخر قرن نوزدهم شهری ضد و نقیض بود. با وجود این که اجتماعات روشنفکرانه‌ی قهوه خانه ای، هنر، موسیقی و ادبیات این شهر کانون عقاید پیچیده ی آزادی خواهانه بود، با شروع قرن جدید وین شهری با مشکلات شدید اقتصادی نیز شد. مورخان معاصر خاطرنشان ساخته اند که بورژوازی وین همگی یهودی بودند.

زیگموند فروید

زیگموند فروید در مقابله با یهود ستیزی :

اگر چه یهودی‌ها تنها ۱۰ درصد از جمعیت وین را تشکیل می دادند، بیش از نیمی از پزشکان و وکلای شهر در سال ۱۸۹۰ یهودی بودند. امتیازات فرهنگی واکنش هایی را به همراه داشت. یهود ستیزی بخشی از زندگی در وین بود.

زیگموند فروید در کتاب مطالعه در زندگی نامه شخصی در مقام یک دانشجو در زندگی حرفه ای خود از نتیجه مقابله با یهود ستیزی اینطور می نویسد: «اثر این مقابله کردن‌ها در دانشگاه، به هر حال، یک نتیجه در برداشت اینکه اهمیت آن بعد ثابت می شود.

از همان دوران کودکی با عواقب بودن در جناح مخالف آشنا شدم. … در نتیجه پایه ها برای درجه خاصی از استقلال در داوری بنا شده بودند». این نوع حس بودن در جبهه مخالف تا آخر عمر با زیگموند فروید باقی ماند در حقیقت از همان ابتدا مخالفان سر سختی با عقاید روان‌کاوانه وجود داشتند، اما بودن در جبهه ی مخالف موضعی بود که فروید از آن خوشش می آمد.

او از اینکه متفکر تنهایی است که مشغول به وجود آوردن عقاید انقلابی خود بدون حمایت دیگری می باشد لذت می برد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *