عقده ی مادر مقدس
عقده ی مادر مقدس یا مادونا کمپلکس را بیشتر بشناسیم
۱۳۹۶/۰۶/۰۳
اضطراب
اضطراب و تفاوت های آن با استرس را بدانیم
۱۳۹۶/۰۶/۰۵

عقده ی ناخودآگاه و نمونه هایی از عقده ی ناخودآگاه

عقده ی ناخودآگاه

هنری مورای نور ، روانکاو آمریکایی ، فهرستی از انواع عقده ی ناخودآگاه را معرفی کرده است که به شرح زیر هستند.

وی معتقد است این عقده های نا خودآگاه نابهنجار نیستند مگر زمانی که به صورت افراطی آشکار شوند و اجازه ندهند که شخصیت به صورت انعطاف پذیر رشد کند.

۱- عقده ی ناخودآگاه مهرطلبی دهانی (complx aggression oral):

این عقده ترکیبی از فعالیت های دهانی، تمایلات پذیرا و نیاز به حمایت و حفظ شدن را نشان می دهد.

نمودهای رفتاری این عقده ی ناخودآگاه شامل مکیدن، بوسیدن، خوردن، نوشیدن، تشنه محبت بودن، همدردی، حفاظت و عشق است.

۲- عقده ی ناخودآگاه پرخاشگری دهانی (complx aggression oral):

رفتارهای دهانی و رفتارهای پرخاشگرانه را به صورت توام شامل می شود از جمله گاز گرفتن، تف انداختن، فریاد کشیدن و پرخاشگری زبانی مثل ریشخند و طعنه.

عقده ی ناخودآگاه

۳- عقده ی ناخودآگاه طرد دهانی (Complex rejection oral):

رفتارهایی مثل استفراغ کردن، ایرادی بودن افراطی در مورد غذا، کم خوردن، ترسیدن از آلودگی دهان (مثلا ترس از بوسیدن)، میل به انزوا و اجتناب کردن از وابستگی به دیگران را شامل می شود.

۴- عقده ناخودآگاه طرد مقعدی (Complex rejection anal):

پرخاشگری غالبا بخشی از این عقده ی ناخودآگاه است ودر رفتارهای خصمانه و آزارگرانه، بی رحمی، ویرانگری، قشقرق، انداختن و پرت کردن اشیا، شلیک کردن تفنگ و منفجر کردن مواد منفجره نشان داده می شود.

۵- عقده ناخودآگاه نگهداری مقعدی (Complex retention anal):

در انباشتن، پس انداز کردن و جمع کردن اشیا به صورت وسواسی یا افراطی، پاکیزگی، آراستگی، نظافت، لجبازی و خساست خود را نشان می دهد.
والدین بیش از حد پرتوقع و کنترل کننده که آموزش توالت رفتن را خیلی زود یا خیلی شدید تحمیل می کنند احتمالا موجب شکل گیری این عقده در کودک می شوند.

۶- عقده ی ناخودآگاه انزوای ساده:

عقده ی ناخودآگاه

این عقده ی ناخودآگاه به صورت میل به بودن در مکان های کوچک، گرم و تاریک که امن و پرت باشد تجربه می شود.

برای مثال فرد ممکن است آرزو کند که به جای اینکه صبح از رختخواب بلند شود، زیر پتو بماند.
افراد دارای این عقده  به وابسته بودن با دیگران، منفعل بودن، گرایش داشتن به رفتارهای امن و آشنایی که در گذشته کارساز بوده اند، متمایل هستند.

۷- عقده ی ناخودآگاه میزراهی (Complex urethral):

عقده ی ناخودآگاه میزراهی که منحصر به نظریه مورای می باشد، به جاه طلبی مفرط، حس تعریف شده عزت نفس، خودنمایی، شب ادراری و خودشیفتگی مربوط می شود.

این عقده با اقتباس از مظهر افسانه ای یونان که به قدری به خورشید نزدیک شد که موم نگهدارنده بال های او ذوب شد، گاهی اوقات عقده ایکاروس نامیده می شود.

اشخاص دارای این عقده هدف های بلندپروازانه دارند و رویاهای آنها با شکست بر هم می خورد!

عقده های ناخودآگاهی که ( بودون – روانکاو ) به آنها پرداخته است:

۱- عقده ی ناخودآگاه  ادیپ:

عقده  ی ناخودآگاه ادیپ پیش از هر چیز گرهی در احساسات شدید است، احساساتی که زندگی عاطفی کودک بین ۳ تا ۵ سالگی را تشکیل می دهد و به طور کلی در بردارنده امیال عاشقانه کودک نسبت به ولی جنس مخالف خود از یکسو و رقابت حسودانه همراه با آرزوی مرگ نسبت به ولی هم جنس از سوی دیگر می باشد.

نام عقده یادیپ از داستان ادیپ شاه اثر سوفوکل گرفته شده است. این عقده در دختران عقده الکترا نامیده میشود.
از لابه لای تعبیر وتفسیر خلق و خو های تکراری زندگی روزمره، عشق ها و «تعهدات» می توان به شکل بروز یافته این عقده ی ناخودآگاه پی برد.

مثلا یک فرد پرخاشجوی انقلابی موجودی است که نتوانسته است بر عقده ی ادیپ خود فایق آید و پرخاشگری خود (که در اصل در مسیر مخالفت با پدرش است) را به پرخاشگری علیه قدرت حاکم بدل ساخته است و این مطلب به منظور به اثبات رساندن خود به عنوان یک قدرت است.

۲- عقده ی ناخودآگاه  قابیل:

این عقده ی ناخودآگاه که صورت بیمارگونه طرد و پرخاش نسبت به موضوعی مزاحم ونامطلوب است،

همان عقده حسادت برادری است، عقده ای که به صورت رفتارهای طرد، منع، بی اعتبار ساختن و پرخاش نسبت به هر رقیب واقعی یافرضی درآمده است.

عقده ی ناخودآگاه

۳- عقده ی ناخودآگاه تخریب:

این عقده ی ناخودآگاه تمایل به خراب کردن، ضایع ساختن، کثیف کردن، به هدر دادن و از دیدگاه فرهنگی، خراب کردن و عیب جویی کردن و بی اعتبار ساختن دیگران و عقاید است.

این عقده می تواند در حد سادیسم (یعنی لذت بردن از رنج دادن دیگران، صدمه زدن و تنبیه کردن) یا خودآزاری (یعنی لذت بردن از آزارخود در پی چیزی که موجب رنج فرد می شود وخوش آمد از درد کشیدن) پیش رود.

۴- عقده ی ناخودآگاه خودنمایی:

شامل میل مفرط به دیدن و دیده شدن، شناختن و دانستن، تحسین و توجه دیگران را تحریک کردن، در جریان اسرار ورموز قرار گرفتن و…میشود.

۵- عقده ی ناخودآگاه تولد:

این عقده تغذیه کننده تردیدهایی درباره اصل یک مطلب یا چیز یا هویت است و مبدا تردیدهای شخصیتی است که حتی ممکن است چهره ای روشنفکرانه و تعمیم گرایانه به خود بگیرد و به صورت پرسش هایی درباره منشا پیدایش انسان یا تصورات مربوط به تولد دوباره (مثل تناسخ) درآید.

برای آشنایی با عقده ی مادر مقدرس کلیک کنید  

کلمات کلیدی این نوشته:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *