روان درمانگری شغل نیست،رسالت است!

زندان استنفورد( منتشر شده در روزنامه ی شرق )
۱۳۹۶/۰۷/۲۰
همرنگی با جماعت (منتشر شده در روزنامه ی شرق)
۱۳۹۶/۰۷/۲۳

روان درمانگری شغل نیست،رسالت است!

عبدالله مروارید

رواشناسی مشهد

درمانکر بودن کار سختی است و سخت تر از آن روان درمانگری است . اینکه با همه تلاطم اتاق درمان و فضای درمان،تو بتوانی همچنان درمانگر بمانی . اینکه تو بتوانی وقتی مراجع و درمان جو عاشقت میشود و انتقال روی میدهد همچنان درمانگر بمانی و آماج خشم و عصیان مُراجع عاشق قرار بگیری . اینکه حتی در سطحی بسیار اولیه تر به دونفری که ظاهرا برای مشاوره ازدواج آمده اند اما در واقع برای تایید گرفتن ازدواجشان ،با دلایل متقن علمی اعلام میکنی جفت مناسبی نیستند و باز هم مورد خشم و غضب قرار میگیری و باز هم بتوانی همچنان ردای مشاور و درمانگر را بر قامتت حفظ کنی و در مقابل این عصیان تو عصیان نکنی.

روان درمانگری سخت است :

روان درمانگری سخت است چون وظیفه ات لیس زدن و ترمیم زخم های مراجعینت هست. اما گاها همانی را که لیس میزنی بر خودت زخم میزند و تو با وجود زخم خودت موظفی زخم نفر مقابلت را لیس بزنی .

رواندرمانی سخت است چون همزمان که مراجعت را تحلیل میکنی نباید قضاوت کنی و خودت را نیز تحلیل کنی. رواندرمانی سخت است چون باید حواست به بازی های ناخودآگاه مراجعت باشد که در تله نیوفتی و همزمان حواست به بازی های خودت هم باشد که در تله بازی های خودت هم نیوفتی . چون باید با چشم سرت و حواس پنجگانه ات مراقب گفتار و رفتار مراجعت باشی و با چشم دلت و چشم سوم مراقب گفتار و رفتار خودت.

سخت است چون بیشتر از اینکه باید از حرفها و گفته های مراجعت به تحلیل و تشخیص و راهکار برسی باید حواست به ناگفته ها و حرفهای نزده ای باشد که خودآگاه و ناخودآگاه در سخنان مراجعت سانسور شده است.

روان درمانگری سخت است چون علیرغم سنگینی جفاها و زخم هایی که بر تک تک مراجعینت ایجاد شده است تو باید شانه ها و سینه ات را راست کنی تا کسی شانه های خمیده ات را زیر این بار سنگین نبیند.

روان درمانگر

زوج درمانگری سخت تر است :

زوج درمانگری سخت تر است چون تو برای هرکدام از زوجین هم منبع انتظاراتی و هم کیسه بوکسی که خودشان را خالی کنند ،سخت تر است چون موظفی اشکالات شخصی و ارتباطی هرکدام را شناسایی کنی و برطرفش کنی و اکثر زوجها مراجعه میکنند که روانشناس طرف مقابل را مقصر اعلام کند و اگر قرار به تغییر هست تغییر متعلق به طرف مقابل است و نه او و وقتی اینگونه پیش نمیرود برآشفته میشوند.

روان درمانگری سخت است چون مراجعینت تو را آرمان سازی میکنند و انتظار رفتار انسان معمولی را از تو ندارند. سخت است چون صبح روی مبل اتاق درمان که قرار میگیری تا شب که فرصت بلند شدن و نفس کشیدن پیدا میکنی هزاران خروار ناکامی و ناخوشی و زخم و دعوا و ناسازگاری و….رویت تخلیه شده است و تو باید وقتی در انتهای روز که از جایگاه درمانگری برمیخیزی نه تنها سنگینی بار خروارها را نشان ندهی که وقتی پا به منزل میگذاری و قرار است نقش همسر و پدر را بعهده بگیری، آن خروارها ناخوشی مراجعین عزیزت را در دل پنهان کنی، بغضی که از صبح با صحبتهای یکی از مراجعینت گلویت را فشار میدهد را پشت یک لبخند پت و پهن پنهان کنی چون خانواده ات هم خوشی تو را میخواهند.

روان درمانگری

روان درمانگری خصیصه هایی می طلبد که این روزها کمرنگ شده است، رواندرمانگری سخت است و سخت تر از کار یک جراح که مدام نگران است بیمارش خونریزی نکند، رواندرمانگری سخت تر است چون علاوه بر اینکه نگران مراجع ات هستی، همزمان که مشغول جراحی روح و روان مراجعت هستی باید روح و روان خودت را نیز با هر مراجعی جراحی کنی!

روان درمانگری سخت است اما …

روان درمانکری سخت است اما….بسیار بسیار شیرین نیز هست!

شیرین است چون رسالتی است خدایگونه و پیامبرگونه در راستای نجات افراد،شیرین است چون تو هم همراه مراجع ات رشد میکنی، درمان میشوی، بزرگ میشوی، پخته میشوی!

شیرین است وقتی بعد از مراقبتها و تلاش ها و لیس زدنهای زخم مراجعینت، این تلاش و صبوری و درایت و هوشمندی و علم و هنرت به بار می نشیند و بعد از ناله ها ی فراوان مراجعینت حالا شاهد آواز سرمستی و خوشی مراجعینت هستی.

روان درمانگری شیرین است :

شیرین است وقتی توانسته باشی نگاه های بی فروغ دیدگان آزاردیده و آسیب دیده مراجعینت را به نگاه هایی از جنس امید و زندگی که برق شادی در آن میدرخشد تبدیل کرده باشی.

شیرین است وقتی توانسته باشی سایه پرمهر و سالم پدر و مادر را بر جثه کوچک کودکی مستدام نگه داشته باشی تا انگ بچه طلاق به او نخورد. شیرین است وقتی دستان ضربه زننده شوهری خشمگین را بر پیکر زنانه همسرش تبدیل به نوازش کرده باشی.

شیرین تر از کار یک ماما که نوزادی را به جهان دعوت میکند چون تو باید هرکسی را به دومین و مهمترین تولدش برسانی و بزرگش کنی و پریدن را به وی بیاموزی!

روان درمانگری

روان درمانی هم بسیار سخت است و هم بسیار شیرین!

عبدالله مروارید-رواندرمانگر

عبدالله مروارید
عبدالله مروارید
-کارشناس و کارشناس ارشد روانشناسي باليني -عضو انجمن روانشناسي ايران -عضو انجمن علمي روانشناسي باليني ايران -عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره کشور -مدرس اسطوره و استعاره در رواندرماني -دريافت نشان ملي چهره هاي ماندگار در سال 1396 -دريافت تنديس چهره هاي ماندگار در سال 1396 -بيش از16 سال سابقه مشاوره و رواندرمانگري ازدواج، اضطراب،افسردگي،زوج درماني و سکس تراپي -برگزاري دو سمينار بزرگ در سال 1395در هتل پرديسان مشهد به نامهاي:1- زن،مرد،ارتباط2-يافتن زندگي نزيسته،ساختن زندگي برازنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *