سفر زندگی ( منتشر شده در روزنامه ی شرق )

وابستگی
وابستگی و امنیت عاطفی ( منتشر شده در روزنامه ی شرق )
۱۳۹۶/۰۸/۱۹
کاهش یا افزایش عملکرد
کاهش یا افزایش عملکرد در حضور دیگران
۱۳۹۶/۰۸/۱۹

سفر زندگی ( منتشر شده در روزنامه ی شرق )

سفر زندگی

از همسریابی تا همسرداری :

به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران علوم رفتاری و انسانی ، بخشی از سفر زندگی ازدواج است که یکی از مهمترین و شاید مهمترین رخداد زندگی هر فرد است. از طرفی ازدواج می تواند فرد را به کمال برساند و از طرفی به انحطاط و سقوط. از طرفی ازدواج می تواند موجب خرسندی و خشنودی و رضایتمندی بیشتر از زندگی شود و از طرف دیگر موجب ناخرسندی و ناخشنودی و نارضایتی.

وقتی قصد سفر چند روزه داریم بسیار برایمان مهم است که چه کسی را به هم سفری خود انتخاب کنیم تا بتوانیم بهره بیشتری از سفر ببریم. قطعاً برایمان مهمتر خواهد بود که در بخش بزرگی از سفر زندگی چه کسی با چه ویژگی ها و خصوصیاتی هسمفرمان خواهد بود و قرار است با چه فردی قرار دادی تقریباً مادام العمر را منعقد نمائیم.

سفر زندگی

نظریه ی پارتو در رابطه با ازدواج :

پارتو معتقد است ما برای انجام همه کارها وقت نداریم، برای خرید  همه چیزها پول نداریم، برای انجام دادن همه کارها انرژی نداریم، اما، برای مهمترین ها وقت و پول و انرژی داریم.

این یعنی اینکه تصمیم و انتخابی هوشمندانه نامیده میشود که بر پایه اولویت های فرد اتخاذ شده باشد و طبیعی است که اولویت هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت و حتی متضاد باشد. بنابراین طبق قانون پارتو هر فرد اول باید مشخص کند که ازدواج جزو اولویت هایش هست یا خیر؟

و اگر هست زوج مورد علاقه اش باید دارای چه ویژگی ها و مشخصاتی بعنوان ویژگی های اولویت دار باشد. علاوه بر موارد فوق لازم است  یک نفر که تصمیم به ازدواج دارد فاکتورهایی را در خود داشته باشد که  ارکان اساسی افراد برای ازدواج نامیده میشوند و به گواه تاریخ جوامع و تاریخ علم این ارکان در روزگاران متفاوت، متفاوت بوده است.

با نگاهی به عصر شکار و عصر کشاورزی(جوامع سنتی) به نظر می رسد مهمترین و شاید تنها رکن اساسی برای ازدواج در افراد آن دوران بلوغ زیستی(جنسی-جسمی) بوده است و شاید به همین دلیل نیز سن ازدواج پائین بوده است. در واقع یک فرد با رسیدن به بلوغ جسمی-جنسی در سفر زندگی خود ، آمادگی و مجوز ورود به زندگی زناشویی را کسب می کرد.

سفر زندگی

انسان ها دارای چه ابعادی می باشند ؟

همانطور که می دانیم دانشمندان معتقدند انسان فعلی دارای ۴ بعد، زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است وبنظر میرسد این ابعاد به مرور زمان در انسان ایجاد شده باشد.

انسان اولیه عصر پارینه سنگی که حتی فاقد زبان و گویش بوده است تنها جنبه و بعد زیستی و جسمانی اش برایش اهمیت داشته است به همین دلیل در عصر شکار و کشاورزی تمام تلاش انسان آن دوره صرف بدست آوردن شکار و محصولات کشاورزی جهت ارتزاق می شده است. طبیعی است که رویدادی مثل ازدواج نیز صرفا از جنبه زیستی آن مورد توجه قرار گرفته باشد و تنها بلوغ جنسی-جسمی برای ازدواج کفایت می کرده است.

بعد زیستی :‌

کم کم و به مرور زمان ابعاد دیگری نیز به بعد زیستی افزوده شدند. بنابراین انسان فعلی با انسان عصر سنگی و عصر شکار و کشاورزی متفاوت است. ابعاد متعددی پیدا کرده است. انسان های اولیه اگر لقمه نان و غذایی بدست می آورند بدون در نظر گرفتن اینکه آنرا در چه محیطی و با چه کیفیتی و در کنار چه کسانی مصرف کنند، آنرا می بلعیدند تا فقط سدجوع کرده باشند اما انسان امروزی علاوه بر غذا، فضا نیز برایش اهمیت دارد. اینکه قرار است این غذا را در چه فضایی و با چه افرادی چگونه صرف کند، اینکه این غذا چگونه تهیه شده است، چه فرآیندی طی کرده و آیا با ارزشهای وی انطباق دارد یا خیر؟

بنابراین در حال حاضر و در عصری که ما زندگی می کنیم طبیعی است که علاوه بر بلوغ جسمی-جنسی برای ازدواج باید بدنبال بلوغ های دیگر ابعاد فرد باشیم.

بعد بلوغ روانی ، اجتماعی ، معنوی :

بلوغ روانی باید مدنظر قرار گیرد تا میزان مدیریت خود بر افکار و رفتار و هیجانات مشخص شود. تا سلامت روانی فرد ارزیابی شود. بلوغ اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد تا بدانیم فرد از چه پایگاه اجتماعی و از چه شغل و چه ارتباطاتی برخوردار است و در چه سطحی از استقلال اقتصادی است. بلوغ معنوی را مد نظر قرار می دهیم تا متوجه معنایی که فرد برای زیستن و زندگی خلق کرده است بشویم.

با این وصف اگر فردی در سفر زندگی خود به این نتیجه رسیده باشد که در حال حاضر اولویت زندگیش ازدواج است بنابراین باید هم خودش و هم طرف مقابل توسط یک فرد متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشخص شود آیا به بلوغ کامل(زیستی- روانی- اجتماعی- معنوی) رسیده اند یا خیر!

سفر زندگی

همسریابی مهمتر از همسرداری در سفر زندگی :

اگر فرآیند همسرگزینی به دقت و درستی طی شود به ندرت شاهد اشکال و اختلاف در مرحله همسرداری خواهیم بود چه اینکه یک فرد بالغ هم دانایی و هم توانایی این را دارد که بداند همسرداری فرآیندی مستمر، و نیازمند مراقبت وتوجه و سرویس دوطرفه است. همانند یک جاده دو طرفه!

وقتی یک فرد از نظر روانی، اجتماعی و معنوی به بلوغ نرسیده باشد یعنی هنوزد کودک است و رفتاری کودکانه دارد. یک کودک را در نظر بگیرید که نیازمند مراقبت دائمی از جانب والدین است. مدام توجه می خواهد، پول می خواهد، غذا می خواهد، لباس می خواهد. مدام می خواهد و می خواهد و خودش هیچ نقش فعال و دهندگی ندارد. مدام خودش را لوس می کند، قهر می کند و غر می زند. به کسی وابسته است تا توسط وی مدیریت شود.

بلوغ کامل یعنی مدیریتٍ بر خود داشتن. یعنی مدیرٍ خود بودن. یعنی توانمندیٍ اداره کردنٍ خود، چه اگر نتوانیم خود را مدیریت کنیم بالاخره فردی پیدا خواهد شد تا مدیریتمان کند و اگر اینچنین باشد یعنی بلوغ وجود ندارد. یعنی اجاره ازدواج نداشتن- یعنی کودک بودن و کودک نیاز به همسر ندارد. کودک نیاز به والد دارد. همسر یابی مناسب در کنار همسرداری مناسب معنا می دهد.

عبدالله مروارید
عبدالله مروارید
-کارشناس و کارشناس ارشد روانشناسي باليني -عضو انجمن روانشناسي ايران -عضو انجمن علمي روانشناسي باليني ايران -عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره کشور -مدرس اسطوره و استعاره در رواندرماني -دريافت نشان ملي چهره هاي ماندگار در سال 1396 -دريافت تنديس چهره هاي ماندگار در سال 1396 -بيش از16 سال سابقه مشاوره و رواندرمانگري ازدواج، اضطراب،افسردگي،زوج درماني و سکس تراپي -برگزاري دو سمينار بزرگ در سال 1395در هتل پرديسان مشهد به نامهاي:1- زن،مرد،ارتباط2-يافتن زندگي نزيسته،ساختن زندگي برازنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *